26/11/2021 23:29

Ο Ολυμπιακός απάντησε με το πρώτο του εφετινό ευρωπαϊκό «διπλό»μ στην εντός έδρας ήττα πρωταθλήματος από τον Παναθηναϊκό. Με μία καθηλωτική εμφάνιση, οι «ερυθρόλευκοι» συνέτριψαν με 93-72 την Αρμάνι στο Μιλάνο, για την 12η αγωνιστική της Euroleague, υποχρεώνοντας τους Ιταλούς στην τρίτη σερί ήττα τους και πρώτη στο «Mediolanum Forum»!

Με το αποψινό «διπλό» της, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βελτίωσε σε 8-4 το ρεκόρ της, κοιτάζοντας πλέον αποφασιστικά την τετράδα της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης και πιάνοντας τους Ιταλούς στην κατάταξη.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε σκοράροντας ακατάπαυστα! Συνολικά οι «ερυθρόλευκοι» σκόραραν 30 πόντους με 7 στα 10 τρίποντα και τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να ξεκινά με 4 στα 4! Γρήγορα οι Πειραιώτες προηγήθηκε 4-15 και στη συνέχεια 18-30, ωστόσο στο τελευταίο τρίποντο δεν βρήκαν τρόπο να σταματήσουν την επίθεση των Ιταλών με αποτέλεσμα το σκορ στο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 25-30. Εκτός από τον Ντόρσεϊ πολύ καλή εμφάνιση έκαναν οι Βεζένκοφ, Γουόκαπ και Παπανικολάου, με τον Φάλ να σκοράρει αλλά να κάνει και λάθη.

Η Αρμάνι με κεκτημένη ταχύτητα από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου κατάφερε να ισοφαρίσει σε 33-33, ωστόσο η συνέχεια ανήκε στον Ολυμπιακό. Με σερί 10-0 και πρωταγωνιστή τον Χασάν Μάρτιν, που σημείωσε 8 πόντους οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν αρχικά 33-43 και στη συνέχεια 36-47, ενώ με τους Πρίντεζη και Λαρεντζάκη να παίρνουν την σκυτάλη στο σκοράρισμα η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ολοκλήρωσε ένα ονειρικό πρώτο ημίχρονο με συγκομιδή 60 πόντων και την διαφορά στους 15 πόντους (60-45).

Τα δεκάλεπτα: 25-30, 45-60, 57-72, 72-93.