Μεγάλη νίκη για την Ομόνοια
26/11/2021 23:46

Αυτή η Ομόνοια αρνείται να χάσει. Την Παρασκευή 26 Νοεμβρίου 2021 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας πέρασε από «συμπληγάδες» στη Δερύνεια αλλά κέρδισε τη μαχητικότατη Αναγέννηση με 2-3 σε ματσάρα 134’. Το «τριφύλλι»ω που έκανε ανατροπή έχασε τους δυο πρώτους του βαθμούς.

Η Αναγέννηση προηγήθηκε βρέθηκε να χάνει, δεν τα έβαλε κάτω και πάλεψε μέχρι το τέλος για τη νίκη. Πήρε όμως ένα σημαντικό βαθμό.

Η Ομόνοια  προηγήθηκε 03 -05 στην έναρξη του αγώνα. Οι «πράσινοι» της Λευκωσίας προηγήθηκαν 09-12, αλλά οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 17-15. Στα τελικά στάδια του σετ οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 20-20. Η ομάδα του Γ. Μέλκα προηγήθηκε 23-21  και κέρδισε με 25-22 σε 25’ ανοίγοντας το σκορ.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο σετ. Η Ομόνοια προηγήθηκε με +3 08-11. Η Αναγέννηση έμεινε κοντά στο σκορ, αλλά η Ομόνοια ξέφυγε με 17-22 κερδίζοντας με 19-25 σε 28’ και ισοφάρισε τον αγώνα.

Η Αναγέννηση μπήκε δυνατά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 10-07, αλλά άμεσα η Ομόνοια εκμηδένισε τις αποστάσεις ισοφαρίζοντας σε 10-10. Η Ομόνοια κατάφερε στα τελικά στάδια να πάρει διαφορά και να προηγηθεί με 1-2 κερδίζοντας με 19-25 σε 27’ ανατρέποντας το σκορ.

Στο τέταρτο σετ η Ανασγέννηση κατάφερε να ελέγξει το παιχνίδι και κέρδισε με 25-22 σε 32’ ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Μεγάλο παιχνίδι έγινε και στο τάϊ – μπρέικ με τις δυο «πράσινες» ομάδες να συμβαδίζουν. Η Αναγέννηση προηγήθηκε 13-12, αλλά η Ομόνοια ανέτρεψε τα δεδομένα κερδίζοντας 13-15  σε 22’ και τον αγώνα με 2-3 σετ.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ.(Γ. ΜΕΛΚΑ): Αποστόλου, Antonic, Torres, Καραγιάννης, Flores, Fellahoglu – Λίμπερο: Παπαϊωάννου. – Αλλαγές: Κούρμουζος, Στέκας, Bερεϊς, Μπέης, Τόφια.

OMONOIA(Σ. ΣΑΒΒΑ): Lescov, Leontyev, Ελευθερίου, de Souza, Προδρόμου, Αλεξίου. –Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου.