Η ασίστ του Γιαννούλη έσωσε τα Καναρίνια απ’ το κάζο
30/11/2021 23:45

Η Νιούκαστλ έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 9′, προηγήθηκε στο 61′ με πέναλτι, όμως τελικά η Νόριτς πήρε βαθμό από την ισοπαλία 1-1 στο ντέρμπι ουραγών της Premier League. Ο Δημήτρης Γιαννούλης έβγαλε την ασίστ για την ισοφάριση, ο Χρήστος Τζόλης άρχισε βασικός και αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο.

Το ντέρμπι των ουραγών στο “Σεντ Τζέιμς Παρκ” για τη 14η αγωνιστική της Premier League αναμενόταν συναρπαστικό και ήταν. Η Νόριτς παραλίγο να βρεθεί στο καναβάτσο, όμως ο Δημήτρης Γιαννούλης την “ξελάσπωσε” και με δική του ασίστ ισοφάρισε στο τελικό 1-1 τη Νιούκαστλ των δέκα παικτών από το 9′.

Ο Κίεραν Κλαρκ αποβλήθηκε στα πρώτα λεπτά του αγώνα, όταν σταμάτησε τον Τέεμου Πούκι που βρισκόταν σε προφανή θέση για γκολ. Η συνθήκη αυτή ευνόησε τους φιλοξενούμενους, που εγκαταστάθηκαν στο γήπεδο της Νιούκαστλ και όταν άρχισαν να παίζουν και από την πλευρά του Χρήστου Τζόλη, έγιναν απειλητικοί.

Ο Έλληνας επιθετικός είχε τέσσερις από τις εννέα τελικές των Καναρινών στο 1ο ημίχρονο, ενώ δημιούργησε και μια μεγάλη ευκαιρία, που δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ ο Τζος Σάρτζεντ. Παρ’ όλα αυτά, ήταν αυτός που θυσιάστηκε από τον Ντιν Σμιθ στην ανάπαυλα για να αλλάξει η διάταξη σε 4-4-2 με ρόμβο στη μεσαία γραμμή.

Ο αγώνας δεν κυλούσε καλά για τους φιλοξενούμενους, που μάλιστα στο 61′ βρέθηκαν πίσω στο σκορ. Σε κόρνερ από δεξιά και κεφαλιά του Φεντερίκο Φερνάντες, ο Μπίλι Γκίλμουρ έκανε χέρι και ο Κάλουμ Γουίλσον άνοιξε το σκορ.

Ο Σμιθ έριξε στο παιχνίδι τον Γιαννούλη στο 73′ και η Νόριτς άρχισε να επιτίθεται και από αριστερά. Στο 79ο λεπτό, έπειτα από μια φάση διαρκείας, ο Μάρτιν Ντουμπράβκα απέκρουσε, η μπάλα έφτασε στον Έλληνα αριστερό μπακ που πάσαρε στον Πούκι στο πέναλτι κι ο Φινλανδός ισοφάρισε σε 1-1.

Η πρώτη ασίστ του Γιαννούλη τη φετινή σεζόν έσωσε ένα βαθμό στο “Σεντ Τζέιμς Παρκ” και κράτησε τα Καναρίνια πάνω από τις Καρακάξες στη βαθμολογία.