Χαμόγελα ύστερα από καιρό
30/11/2021 23:47

Η Γιουβέντους άφησε πίσω της τις ήττες από Τσέλσι και Αταλάντα και την υπόθεση απάτης στην οποία πρωταγωνιστεί και επικράτησε με 2-0 της Σαλερνιτάνα για τη Serie A.

Η Γιουβέντους προερχόταν από τη συντριβή στο Champions League κόντρα στην Τσέλσι, την εντός έδρας ήττα από την Αταλάντα και την αποκάλυψη ότι τελεί υπό έρευνα για υπόθεση απάτης μέσω της μεταγραφικής δραστηριότητάς της τα τελευταία χρόνια. Η νίκη 2-0 επί της Σαλερνιτάνα στο “Αρέκι” ήταν βάλσαμο για τη Γηραιά Κυρία, έστω κι αν ήρθε απέναντι στους ουραγούς της Serie A έπειτα από 15 αγωνιστικές.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν κυρίαρχοι από την πρώτη στιγμή, ειδικά από τη στιγμή που δεν είχαν να ανησυχούν για τον Φρανκ Ριμπερί, ο οποίος ήταν τραυματίας. Στο 21ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με βολίδα του Πάουλο Ντιμπάλα και στη συνέχεια είχαν ορισμένες καλές στιγμές για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Το έκαναν αρκετά αργότερα με τον Άλβαρο Μοράτα, με τις δύο ομάδες να έχουν και από ένα δοκάρι. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μοράτα κέρδισε πέναλτι, όμως ο Ντιμπάλα γλίστρησε στην εκτέλεση κι έστειλε την μπάλα ψηλά.