Νίκη του Απόλλωνα επί της ΕΘΑ
04/12/2021 18:24

Τη δεύτερη συνεχόμενη του νίκη και τέταρτη συνολικά πήρε ο Απόλλωνας κερδίζοντας με 84-62 την ΕΘΑ, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος για τους «γαλάζιους» ήταν ο Μάικλ Χόλτον που είχε 26 πόντους, πέντε τρίποντα, πέντε ριμπάουντ και δύο ασίστ.

Στα αρχικά στάδια του πρώτου δεκαλέπτου το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια. Στο 4′ το δίποντο του Ηλιάδη έβαλε μπροστά τον Απόλλωνα (11-9), ενώ στη συνέχεια ακολούθησε σερί οκτώ πόντων για την ΕΘΑ που στο 8′ το δίποντο του Χάντσον ήταν μπροστά με έξι πόντους (11-17). Τόση ήταν και η διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου (11-17).

Μέχρι τα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου η ΕΘΑ προηγείτο με επτά πόντους (21-28) μετά το λέι απ του Χάρις, με τους γηπεδούχους να φτιάχνουν σερί 11 πόντους και στο 17′ το καλάθι του Πρίντγκετ έφερε το 32-28. Οι «γαλάζιοι» κράτησαν τη διαφορά των τεσσάρων πόντων μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (36-32).

Η ομάδα της Λεμεσού άνοιξε την ψαλίδα του σκορ σε διψήφιο αριθμό πόντων (46-36) με το καλάθι του Λοϊζίδη στο 23’, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με τις βολές του Γεωργίου που ανέβασε τη διαφορά στους 23 πόντους (65-42).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας διατήρησε το προβάδισμά του, παίρνοντας τελικά το ροζ φύλλο με σκορ 84-62.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-17, 36-32, 65-42, 84-62