ΆΛΜΑ τετράδας η Ομόνοια/Διπλό στο Τσίρειο στάδιο (ΒΙΝΤΕΟ, ΦΩΤΟ)
05/12/2021 20:59

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Ομόνοια επί της ΑΕΛ, μέσα στο Τσίρειο στάδιο για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η Ομόνοια νίκησε με 1-0 χάρης το γκολ του Λέζιακς με κεφαλιά στο 33′ λεπτό. Οι πράσινοι ανέβηκαν στην 4η θέση με 16 βαθμούς, ενώ οι γαλαζοκίτρινοι έμειναν στην 9η θέση με 12 βαθμούς.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Αντωνίου (58’Πελέ), Ριστέφσκι, Τεϊξέιρα, Σάντος, Ντάβερβελντ, Ζντραφκόφσκι (58’Τόρες), Παπαφώτης (58’Μάζουρεκ), Μεντόγιεβιτς, Ριέρα (65’Γεωργίου), Τσάβες (72’Τσέποβιτς).

Ομόνοια: Ουζόχο, Σέχου, Παπουλής (73’Ντούρις), Χούμποτσαν, Γκόμεθ, Λέζιακς, Τζιωνής (90+5′ Ζαχαρίου), Λανγκ, Μιξ, Τσέποβιτς (73’Κακουλλής), Λοΐζου (79’Μποτεάκ).

ΝΩΡΙΤΕΡΑ….

Μεγάλο ντέρμπι (19:00) στο Τσίρειο. AEΛ και Oμόνοια, σε ένα αγώνα όπου και οι δύο ομάδες θέλουν τους τρεις βαθμούς, ώστε ν’ ανέβουν ψηλότερα στον βαθμολογικό πίνακα.

Η ΑΕΛ τρέχει πέντε σερί αρνητικά αποτελέσματα και είναι στο -15 από την κορυφή, με μόλις 12 βαθμούς στην 9η θέση. Η Ομόνοια με 14 βαθμούς είναι στην 7η θέση και στο -14 από την 1η θέση.

———————————————————————————————————————————–

Συντονιστείτε ΕΔΩ

Α’ ημίχρονο

1′ Έναρξη αγώνα.

2′ Φάουλ από Γκόμεθ, η μπάλα στα χέρια του Βοζίνια.

6′ Πρώτη ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Τσέποβιτς από δεξιά σουταρε μετά την πάσα του Λοίζου όμως η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε έξω.

8′ Κίτρινη στον Λέζιακς για φάουλ στον Ριέρα.

10′ Ευκαιρία για την ΑΕΛ. Η κεφαλιά του Ριστέφσκι βρήκε νικητή τον Ουζόχο ο οποίος μπλόκαρε τη μπάλα.

20′ Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά το πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο, στην συνέχεια μειώθηκε ο ρυθμός του αγώνα.

23′ Ο Ουζόχο πρόλαβε τη μπάλα πριν από τον Τσάβες.

28′ Κίτιρινη κάρτα στον Λανγκ για φάουλ στον Ριέρα.

33′ ΓΚΟΛ η Ομόνοια με κεφαλιά του Λεζιακς, μετά από κόρνερ.

40′ Κίτρινη στον Σάντος για φάουλ στον Λοΐζου.

43′ Σουτ του Τσάβες, ο Χούμποτσαν πίεσε και την μπάλα πήρε τελικά Ουζόχο.

45′ Ένα λεπτό καθυστέρηση.

46′ Λήξη ημιχρόνου.

Β’ ημίχρονο

*Με τους ίδιους έντεκα θα συνεχίσουν οι δύο ομάδες.

46′ Έναρξη αγώνα.

51′ Κίτρινη στον Ντάβερβελντ για φάουλ στον Παπουλή.

59′ Τριπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Στον αγώνα εισήλθαν οι Μάζουρεκ, Πελέ και Τόρες στην θέση των Παπαφώτη, Νταβόρ και Αντωνίου.

64′ Πολύ καλή φάση με τον Σάντος από αριστερά, σούταρε όμως, ο Ουζόχο έδιωξε με το χέρι και ο Λέζιακς απομάκρυνε τον κίνδυνο.

65′ Αλλαγή για την ΑΕΛ, μέσα ο Γεωργίου έξω ο Ριέρα.

66′ Κεφαλιά του Ριστέφσκι η μπάλα έξω.

70′ Ζήτησε πέναλτι η ΑΕΛ για χέρι του Γκόμεθ. Εξετάστηκε απ’ το VAR, συνεχίζεται το ματς.

72′ Αλλαγή για την ΑΕΛ. Τσέποβιτς αντί Τσάβες.

73′ Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Κακουλλής και Ντούρις μέσα, Τσέποβιτς και Παπουλής έξω.

74′ Ευκαιρία για την Ομόνοια με πλασέ του Λοΐζου όμως, ο Βοζίνια πήρε τη μπάλα με διπλή προσπάθεια.

79′ Αλλαγή για την Ομόνοια. Μποτεάκ αντί Λοΐζου.

80′ Κίτρινη στον Πελέ.

82′ Κίτρινη στον Γεωργίου.

84′ Άστοχο σουτ του Ντούρις.

85′ Μακρινό σουτ του Κακουλλή, μπλοκάρει τη μπάλα ο Βοζίνια.

90′ Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

90’+5′ Αλλαγή για την Ομόνοια. Ο Ζαχαρίου στην θέση του Τζιωνή.