Έ-Χ-ασε την ευκαιρία/«Στραβοπατησε» το ΑΠΟΕΛ με Πάφο! (ΒΙΝΤΕΟ)
05/12/2021 18:55

Χωρίς νικητή εληξε το ματς στο ΓΣΠ ανάμεσα στο ΑΠΟΕΛ και την Πάφο. Η ομάδα της Λευκωσίας έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει ακόμη περισσότερο τα ψηλά μετά το 1-1 με την ομάδα της Πάφου. Το ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ στο 79′ με πέναλτι του Νατέλ και η Πάφος ισοφάρισε με τον Αουρέλιο στο 88′ με μακρινό σουτ. ΑΠΟΕΛ και Πάφος διαθέτουν από 15 βαθμούς.

ΑΠΟΕΛ (Σ. Αυγουστή): Σκουφέτ, Σάβιτς, Καρώ, Βινίσιους, Ζαμπάλα, Λουντέμο (89′ Μάγκλιτσα), Σατσιάς (83′ Ντανίλο), Εφραίμ (60′ Θεοδώρου), Ντονγκαλά (83′ Νταουσβίλι), Ντιαβαρά (60′ Ντε Βινσέντι), Νατέλ.

Πάφος (Ντ. Μίλανιτς): Άντος, Κβίντα, Σεμέδο, Κοβάσεβιτς (46′ Φουρ), Ζάιρο, Μιχαήλ (83′ Αμπντουσαλάμοφ), Βαλακάρι, Πάνιτς (73′ Ντράγκομιρ), Μπάιριτς, Πάντσεον (83′ Αουρέλιο), Πάγιτς.

ΝΩΡΙΤΕΡΑ…

Ένα ιδιαίτερο παιχνίδι από πολλές απόψεις είναι το σημερινό (17:00) στο ΓΣΠ απέναντι στην Πάφο για το ΑΠΟΕΛ. Οι γαλαζοκίτρινοι έχουν τεράστια ευκαιρία με νίκη να ανέλθουν για πρώτη φορά στην τετράδα του πρωταθλήματος και να δείξουν πως θέλουν να κάνουν πράξη το come back που έχουν επιχειρήσει εδώ και πέντε παιχνίδια.

Το έργο της ομάδας του Ντάρκο Μίλανιτς είναι πολύ δύσκολο, αφού εκτός έδρας δεν έχει καταφέρει να πάρει το διπλό σε πέντε εξόδους της.

Η έκτη φορά που θα βγει μακριά από το «Στέλιος Κυριακίδης» είναι απέναντι σε έναν αντίπαλο που είχε κερδίσει εμφατικά με εκείνο το αλησμόνητο 4-0 στην πρεμιέρα.

Συντονιστείτε ΕΔΩ

Α’ ημίχρονο

1′ Έναρξη αγώνα

3′ Άστοχη κεφαλιά του Νατέλ μετά από σέντρα του Ντονγκαλά.

11′ Ο Ζάιρο μπήκε με προυποθέσεις στην περιοχή πρόλαβε, όμως, ο Βινίσιους και απομάκρυνε τον κίνδυνο.

19′ Κεφαλιά του Καρώ η μπάλα κτύπησε σε αντίπαλο και κατέληξε κόρνερ.

23′ Κίτρινη στον Σάβιτς για φάουλ στον Ζάιρο. (Συμπλήρωσε απαγορευμένο αριθμό καρτών και χάνει Ολυμπιακό ή Απόλλωνα).

24′ Κίτρινη στον Πάνιτς για φάουλ στον Σατσιά.

25′ Χωρίς κλασσική ευκαιρία μέχρι στιγμής στον αγώνα.

28′ Δυνατό μακρινό σουτ του Νατέλ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ.

32΄ Σουτ από αριστερά του Ντιαβαρά, δεν ανησυχεί ο τερματοφύλακας της Πάφου.

33′ Άστοχο το δυνατό σουτ του Ζαμπάλα.

36′ Διαμαρτυριές για πέναλτι, για χέρι του Βαλακάρι.

37′ Άστοχη κεφαλιά του Ζαμπάλα μετά από σέντρα του Νατέλ.

42′ Πολύ καλή ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ, όμως, η κεφαλιά του Καρώ, μετά την σέντρα του Ζαμπάλα δεν είχε αποτέλεσμα αφού η μπάλα κατέληξε έξω.

45′ Λήξη ημιχρόνου.

Β’ ημίχρονο

46′ Έναρξη αγώνα.

46′ Με αλλαγή για την Πάφο αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο. Φουρ αντί του Κοβάσεβιτς.

46′ Κίτρινη στον Λουντέμο.

51′ Άστοχο σουτ του Ζάιρο από το ύψος της περιοχής.

59′ Κίτρινη στον Μπάιριτς για φάουλ.

60′ Διπλή αλλαγή το ΑΠΟΕΛ. Θεοδώρου αντί Εφραίμ και Ντε Βινσέντι αντί Ντιαβαρά.

65′ Άστοχο μακρινό σουτ του Σατσιά.

67′ Κεφαλιά του Ντογκαλά μπλοκάρει τη μπάλα ο τερματοφύλακας της Πάφου.

73′ Αλλαγή για την Πάφο,  Ντράγκομιρ στη θέση του Πάνιτς.

75′ ΠΕΝΑΛΤΙ για το ΑΠΟΕΛ.

76′ Εξετάζεται αν το χέρι του Μιχαήλ ήταν εντός ή εκτός περιοχής.

78′ Επιβεβαιώθηκε το χέρι του Μιχαήλ από το VAR.

78′ ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ με πέναλτι του Νατέλ.

83′ Διπλή αλλαγή το ΑΠΟΕΛ. Ντανίλο αντί Σατσιά, Νταουσβίλι αντί Ντονγκαλά.

83′ Διπλή αλλαγή η Πάφος. Αουρέλιο και Αμπντουσαλάμοφ αντί Πάντσεον και Μιχαήλ.

85′ Άστοχο σουτ του Νατέλ.

86′ Εξαιρετική προσπάθεια από τον Θεοδώρου από δεξιά, σέντραρε αλλά η μπάλα κατεληξε στα χέρια του Άντος.

88′ ΓΚΟΛ η Πάφος!! Ισοφάρισε η Πάφος με δυνατό σουτ του Αουρέλιο έξω από την περιοχή.

90′ Κίτρινη στον Ζάιρο.

90′ Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.