Με ΣΟΥΠΕΡ Ουέλλιγκτον και κορυφή ο Απόλλωνας! (ΒΙΝΤΕΟ, ΦΩΤΟ)
06/12/2021 20:48

Με τη νίκη του Απόλλωνα επί του Εθνικού Άχνας ολοκληρώθηκε η 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ο Απόλλωνας που ήταν καλύτερος νίκησε με 1-0 με γκολ στο 83′ του Ουέλλιγκτον.

Μετά την επιτυχία αυτή ο Απόλλωνας ανέβηκε μόνος στην κορυφή με 28 βαθμούς.

Με τον αγώνα του Εθνικού Άχνας με τον Απόλλωνα Λεμεσού ολοκληρώνεται σήμερα (06/12) η  12η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta. Ο Απόλλωνας είναι στη δεύτερη θέση με 25 βαθμούς, δύο πίσω από την ΑΕΚ και με νίκη σήμερα θ’ ανέβει ξανά μόνος στην κορυφή.

Ο Εθνικός Άχνας παραμένει καθηλωμένος στην τελευταία θέση με πέντε μόλις βαθμούς και ψάχνει την νίκη, ώστε να ελπίζει σε παραμονή του στην κατηγορία.

Α’ ημίχρονο

1′ Έναρξη αγώνα.

3′ Φάουλ για τον Απόλλωνα το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

6′ Προσπάθεια του Εθνικού με τον Ηλία, προλαβαίνουν οι αμυντικοί του Απολλωνα και διώχνουν τη μπάλα.

12′ Ο Απόλλωνας με τον Ίλιεφ από αριστερά, ο Ταράσοφς, όμως, διώχνει τη μπάλα.

21′ Κίτρινη ο Ίλιεφ.

22′ Δοκάρι για τον Απόλλωνα, ως μη γενόμενη φάση αφού υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ ο Ίλιεφ.

24′ Κίτρινη στον Ντέλεζαλ.

25′ Ουδεμία αξιόλογη ευκαιρία στον αγώνα.

31′ Ζητούν πέναλτι στον Απόλλωνα για πτώση του Κολ περιοχή. Αντίθεση άποψη έχει διαιτητής Χριστοδούλου.

33′ Προσπάθεια με τον Καρασάουσκς, διώχνουν οι αμυντικοί του Απόλλωνα.

35′ Ο Ταράσοφς σταμάτησε την μπάλα και την ευκαιρία για τον Απόλλωνα όταν ο Ίλιεφ μπήκε στην περιοχή του Εθνικού και επεδιώξε πάσα στον Στορ που ήταν σε πλεονεκτική θέση.

37′ Κίτρινη στον Γκόρουπετς.

38′ Νέες διαμαρτυρίες από τον Απόλλωνα για πτώση του Αλμπάνη λίγο έξω από την περιοχή. Συνεχίζεται ο αγώνας υπέδειξε ο διαιτητής.

45′ Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις

45’+2′ Λήξη ημιχρόνου.

Β’ ημιχρόνο

46΄Έναρξη αγώνα.

51′ Διαμαρτυρίες από Απόλλωνα για χέρι του Γκόρουπετς μετά από σέντρα του Φιλιώτη.

52′ Καλή προσπάθεια για τον Εθνικό, όμως, ο Ντόλεζαλ δεν κάνει καλή επιλογή και χάνεται ευκαιρία.

54′ Αλλαγή για τον Εθνικό, ο Αράζ στην θέση του Καρασάουσκς.

57′ Άστοχο σουτ του Ζράντι.

60′ Δυνατό σουτ από τον Ζράντι η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Εθνικού.

61′ Σουτ από τον Τζουμ, μπλοκάρει τη μπάλα ο Χριστοδούλου.

64′ Εξαιρετική προσπάθεια των ποδοσφαιριστών του Απόλλωνα με τον Κολ το σουτ του όμως, πέρασε έξω.

65′ Ασκεί έντονη πίεση ο Απόλλωνας για το γκολ.

68′ Άστοχο σουτ του Αλμπάνη.

69′ Kίτρινη στον Τολμές για φάουλ.

72′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα, μέσα ο Ψύχας, έξω ο Στορ.

73′ Σουτ του Φιλιώτη, ο Χολ διώχνει την μπάλα πριν από τον Αλμπάνη.

75′ Δοκάρι για τον Απόλλωνα με τον Ψύχα!

76′ Νέο σουτ του Αλμπάνη, έξω η μπάλα.

77′ Απευθείας φάουλ του Ζράντι, μπλοκάρει τη μπάλα ο Χριστοδούλου.

78′ Κίτρινη κάρτα στον Τζουμ.

79′ Ο Ουέλινγκτον πρόλαβε και σταμάτησε τον Μάριο Ηλία προτού αυτός βρεθεί μόνος με τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα.

83′ ΓΚΟΛ ο Απόλλωνα με κεφαλιά του Ουέλλιγκτον. Εξετάζεται από το VAR η φάση για οφσάιντ.

87′ Μετρά το γκολ!!! Προβάδισμα για τον Απόλλωνα με σκορ 1-0.

90′ Έξι λεπτά οι καθυστέρησεις!