Απόλυτη η Ομόνοια
19/12/2021 10:33

Η Ομόνοια ήταν η κερδισμένη στην 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α’ Κατηγορίας ανδρών στην πετόσφαιρα. Οι πράσινοι κέρδισαν προχθές το ΑΠΟΕΛ με 3-0 σετ και διατήρησαν την παράδοση που τους θέλει να φεύγουν νικητές από το Λευκόθεο τα τελευταία χρόνια, έχοντας το απόλυτο με 9 νίκες σε 9 αγώνες. Το ΑΠΟΕΛ, που είχε στη σύνθεσή του για πρώτη φορά τον Λάζαρ Ντόντιτς, ήταν ανταγωνιστικό αλλά η φιλοξενούμενη αποδείχθηκε πιο αποτελεσματική. Οι παίκτες του Σάββα επιβλήθηκαν με 20-25, 23-25 και 21-25.

Ο Παφιακός έχασε ένα βαθμό στο Παραλίμνι αφού νίκησε σε ένα μεγάλο αγώνα την αναγεννημένη Ένωση με 3-2 σετ. Οι βυσσινί κέρδισαν το πρώτο σετ με 25-17. Στο δεύτερο σετ έγινε «μάχη» με τον Παφιακό να επικρατεί στους έξτρα πόντους με 25-27 ισοφαρίζοντας (1-1). Στο τρίτο σετ, η ομάδα της Πάφου νίκησε με 21-25. Ακολούθως ισοφάρισε η Ένωση, αφού στο τέταρτο σετ επικράτησε στους έξτρα πόντους 27-25. Στο τάι μπρέικ ο Παφιακός ήταν πιο ανθεκτικός επικρατώντας με 15-11.

Η Ανόρθωση φρέναρε τη Νέα Σαλαμίνα στο βαρωσιώτικο ντέρμπι στο Θεμιστόκλειο. Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν (19-25), οι κυανόλευκοι απάντησαν με το ίδιο σκορ (25-19), ακολούθως οι παίκτες του Κυριάκου Αδάμου πήραν εκ νέου προβάδισμα (22-25) και στο τέταρτο σετ επικράτησαν οι παίκτες του Χριστοφιδέλη (25-23), ισοφαρίζοντας τα σετ σε 2-2. Τα πάντα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ, με την «Κυρία» να επικρατεί με 19-17 και να πανηγυρίζει τη νίκη.

Το παιχνίδι του Καραβά με την Αναγέννηση Δερύνειας αναβλήθηκε.