Μπροστ-ΑΡΗΣ, με Ιωσηφίδη! (ΒΙΝΤΕΟ)
14/01/2022 18:54

Το πιστεύουν όλο και πιο πολύ στον Άρη, όχι μόνο για την Ευρώπη αλλά ακόμη και για τον τίτλο. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» χωρίς να ικανοποιήσει αγωνιστικά, πήρε την ουσία απέναντι στην Δόξα την οποία νίκησε με 1-0 στο Τσίρειο, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και ανέβηκε στην κορυφή με 33 βαθμούς.

Το συγκρότημα του Λιάσου Λουκά εξασφάλισε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς χάρης στο γκολ του Ιωσηφίδη στο 27’ με κεφαλιά.

Η Δόξα του Ηλία Χαραλάμπους έμεινε στην 8η θέση με 17 βαθμούς.

Άρης (Λ.Λουκά): Βανά, Ραντούτ, Φράγκου, Κβάσιουκ, Σίλντενφελντ, Ελευθερίου (62′ Πακέ), Πατσέκο (51′ Σπόλιαριτς), Ματθαίου (62′ Καζού), Μπαμπίκα (90′ Πάνκοφ), Ιωσηφίδης (62′ Σικόρσκι), Σιμιόν.

Δόξα (Η.Χαραλάμπους): Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι (69′ Ντρόλε), Ασαμόα, Οικονομίδης (56′ Εμπραλίτζε), Κοβάσεβιτς, Αντάμοβιτς, Στυλιανού, Καραμανώλης (69′ Ολιβέιρα), Μέσκα, Σάσι (81′ Φασουλιώτης).

ΝΩΡΙΤΕΡΑ….

Άνοιξε η αυλαία της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α’ κατηγορίας. Ο δεύτερος στη βαθμολογία Άρης (30 β.) υποδέχεται την Δόξα Κατωκοπιάς (17 β.) στο Τσίρειο στάδιο.

Οι γηπεδούχοι διεκδικούν τη νίκη σε μια προσπάθεια να διατηρηθούν τα ψηλά του βαθμολογικού πίνακα και οι φιλοξενούμενοι για να απομακρυνθούν ακόμη περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη. Τηλεοπτική μετάδοση από τη Cytavision και από το ραδιόφωνο του SUPER SPORT FM 104.0.

Α’ ημίχρονο:

1′ Έναρξη αγώνα

4′ Φάουλ για τον Άρη από δεξιά σε καλό σημείο.

5′ Εκτελέστηκε το φάουλ, απομάκρυναν την μπάλα οι ποδοσφαιριστές της Δόξας.

9′ Φάουλ σε καλό σημείο για την Δόξα από δεξιά. Εκτελέστηκε χωρίς αποτέλεσμα αφού η μπάλα κατέληξε έξω.

11′ Καλή φάση με τον Σάσι από αριστερά, όμως, ήταν σε θέση οφσάιντ.

17΄ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Δόξα. Άστοχη κεφαλιά του Οικονομίδη.

26′ Κίτρινη στον Αντενόν που σήκωσε ψηλά το πόδι πάνω στο μαρκάρισμα.

27′ ΓΚΟΛ για τον Άρη!!! Μετά από φάουλ, ο Ιωσηφίδης άνοιξε το σκορ (1-0) με κεφαλιά!!!

33′ Κίτρινη στον Μπαμπίκα για φάουλ στον Στυλιανού.

39′ Σουτ του Μπένι, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Βανά.

45′ Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

45’+2′ Λήξη ημιχρόνου.

Χωρίς τις πολλές φάσεις ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο με τον Άρη, ωστόσο, να έχει το προβάδισμα με το γκολ του Ιωσηφίδη.

Β’ ημίχρονο

46′ Καλή ευκαιρία για την Δόξα, ο Σάσι δεν μπόρεσε ν’ απειλήσει την εστία του Βανά.

51′ Αλλαγή για τον Άρη, έκτος ο Πατσέκο, στη θέση του ο Σπόλιαριτς.

55΄ Αλλαγή για την Δόξα, έξω ο Οικονομιδής, μέσα ο Εμπραλίτζε.

59′ Κίτρινη στον Ματθαίου για φάουλ.

61′ Τριπλή αλλαγή για τον Άρη, έξω ο Ματθαίου, μέσα ο Σικόρσκι, έξω ο Ιωσηφίδης, μέσα ο Πακέ και έξω ο Ελευθερίου μέσα ο Καζού.

65′ Κεφαλιά του Σάσι η μπάλα έξω.

66′ Μακρινό σουτ του Σπόλιαριτς πρόλαβε και μπλόκαρε τη μπάλα ο Σισκόφσκι.

67′ Σουτ – σέντρα του Κοβάσεβιτς από αριστερ, δεν ανησυχεί ο Βανά.

69′ Διπλή αλλαγή για την Δόξα. Μέσα ο Ντρόλε και Ολιβέιρα, έξω οι Μπένι και Καραμανώλης.

71′ Κίτρινη στον Αντάμοβιτς.

72΄ Καζού το κόρνερ, μάζεψε τη μπάλα ο Σισκόφσκι.

80′ Αλλαγή για την Δόξα, έξω Σάσι μέσα ο Φασουλιώτης.

89′ Αλλαγή για τον Άρη, έξω ο Παμπίκα, μέσα ο Πανκόφ.

90′ Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.