Νίκη εξάδας για τους «γαλαζοκίτρινους»
15/01/2022 20:50

Εύκολη νίκη πέτυχε το ΑΠΟΕΛ απέναντι στον Εθνικό με 3-0 εκτός έδρας.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν το πάνω χέρι στο παιχνίδι, με τον Κβιλιτάια να ανοίγει το σκορ στο 20΄. Στο 34’ ο ίδιος έδωσε ωραία ασίστ στον Νατέλ, που πέτυχε πανέμορφο γκολ διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ΑΠΟΕΛ έλεγχε το παιχνίδι και στο 76’ ο Σατσιάς πέτυχε το 3ο γκολ, με όμορφο σουτ-βολίδα.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

1′ Έναρξη του αγώνα

2′ Πήγε να βγει στην επίθεση το ΑΠΟΕΛ, η μπάλα χτύπησε στον διαιτητή

3′ Πρώτο σουτ στο παιχνίδι με τον Κβιλιτάια να σουτάρει με το αριστερό, ψηλά η μπάλα

8′ Ο Νατέλ έκανε συρτό διαγώνιο σουτ εκτός περιοχής, έξω η μπάλα

11′ Διπλή ευκαιρία για τους γαλαζοκίτρινους. Πρώτα ο Εντογκαλά σούτερε από μακριά και έδιωξε ο Μπογκαντίνοφ, στη συνέχεια έγινε προσπάθεια από τον Νατέλ, έξω η μπάλα

12′ Κίτρινη στον Νταουσβίλι που συπληρώνει απαγορευτικό αριθμό καρτών. Έκανε φάουλ στον Κυπριανού όμως φάνηκε ότι βρήκε μπάλα

20′ ΓΚΟΛ το ΑΠΟΕΛ! Ο Εντογκαλά έδωσε κάθετη πάσα, μέσα στην περιοχή ο Κβιλιτάια πλάσαρε και άνοιξε το σκορ

22′ Διακοπή στο παιχνίδι, στο έδαφος ο Περατικός

24′ Συνέχεια στο παιχνίδι

29′ Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Περατικός μετά το φάουλ του Σόουζα, βγάζει την μπάλα έξω. Τη θέση του παίρνει ο Φόλμπρεχτ

32′ Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ, ο Σόουζα έκανε 1-2 με τον Κβιλιτάια, σούταρε, η μπάλα χτύπησε στον Κυπριανού και πήγε κόρνερ

34′ ΓΚΟΛ το ΑΠΟΕΛ! 2-0! Ο Κβιλιτάια έδωσε στον Νατέλ, αυτός από αριστερά ντρίμπλαρε και έκανε δυνατό φαλτσαριστό σουτ. Πανέμορφο γκολ

35′ Κίτρινη στον Σόουζα

41′ Ο Εντογκαλά πήρε την μπάλα από τον Πηλέα, πήγε στην δεξιά γωνία και προτίμησε να το δοκιμάσει παρά να πασάρει. Κόρνερ

42′ Καλή φάση για τον Εθνικό. Ο Ντούρις στην περιοχή, καλή άμυνα από τον Θεοδώρου

45′ Δύο λεπτά καθυστερήσεις

Τέλος Α’ ημιχρόνου

46′ Ξεκίνησε το Β’ ημίχρονο

49′ Κίτρινη στον Κβιλιτάια

56′ Μπήκε στην περιοχή ο Εντογκαλά, απομακρύνει η άμυνα του Εθνικού

58′ Καλή φάση για το ΑΠΟΕΛ, όμορφος συνδιασμός Ντε Βινσέντι-Κβιλιτάια, έδωσε στον Εντογκαλά και έβγαλε την μπάλα έξω

59′ Ευκαιρία για τον Εθνικό, η μπαλιά στην περιοχή για τον Μάριο Ηλία, κεφαλιά του Βινίσιους και κόρνερ

63′ Κίτρινη στον Φόλμπρεχτ για φάουλ στον Κβιλιτάια

65′ Ευκαιρία για τους γηπεδούχους! Ο Ντούρις έκανε κεφαλιά από κοντινή απόσταση, πολή καλή απόκρουση του Σκουφέτ για κόρνερ

69′ Ο Εντογκαλά απέναντι στον Μπογκαντίνοφ, έκανε το πλασέ πάνω στον κίπερ

76′ ΓΚΟΛ ο Σατσιάς! Από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε σουτ-βολίδα για το 3-0

78′ Καλή στιγμή για το 4-0 με τον Εφραίμ να σουτάρει, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα

79′ Κεφαλιά του Σόουζα, έξω

86′ Ευκαιρία για τον Εθνικό σώζει ο Σκουφέτ

87′ Ευκαιρία με τον Οκριασβίλι από το ύψος της μικρής περιοχής, χάνει την ευκαιρία!

89′ Κβιλιτάια κάνει το σουτ, πάνω από την εστία. Κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ

90′ Τρία λεπτά καθυστερήσεις