Γκάμπια – Μάλι 1-1: Χέρι χέρι για την πρόκριση
16/01/2022 17:17

Γκάμπια και Μάλι πήραν από ένα βαθμό στη μεταξύ τους ισοπαλία 1-1 και βρίσκονται ακόμα πιο κοντά στην πρόκριση στα νοκ άουτ του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2021.

Το Μάλι ετοιμαζόταν να βρεθεί με το 1,5 πόδι στα νοκ άουτ του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2021, όμως η Γκάμπια είχε διαφορετική γνώμη και το τελικό 1-1 αφήνει ανοιχτά τα πάντα, αν και τους δίνει προβάδισμα. Δύο πέναλτι στα τελευταία λεπτά έκριναν τα πάντα για τις δύο ομάδες, σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι με ευκαιρίες εκατέρωθεν.

Στο 79ο λεπτό και έπειτα από αρκετή ώρα εξέτασης της φάσης, ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι για τράβηγμα υπέρ του Μάλι και ο Ιμπραχιμά Κονέ άνοιξε το σκορ. Η Γκάμπια δεν το έβαλε κάτω όμως και με τον ίδιο τρόπο ισοφάρισε στο 90′ χάρη στην εκτέλεση του Μούσα Μπάροου.

Πηγή: Sports24.gr