Ο Κανάλες έστειλε τη Μπέτις με ανατροπή στους «8» του Copa del Rey
16/01/2022 18:50

Η Μπέτις πήρε το εισιτήριο για τους “8” του Copa del Rey απέναντι στη Σεβίλλη επικρατώντας με ανατροπή 2-1, με τον Κανάλες να δίνει τη χαριστική βολή στους Ανδαλουσιανούς και να χαρίζει την πρόκριση στην ομάδα του.

Το επεισοδιακό παιχνίδι ανάμεσα στην Μπέτις και τη Σεβίλλη βρήκε απόλυτη νικήτρια την πρώτη, η οποία επιβλήθηκε 2-1 των Ανδαλουσιανών, χάρη στο “χρυσό” γκολ του Κανάρες που την έστειλε στους “8” του Copa del Rey.

Υπενθυμίζεται ότι η αναμέτρηση των δύο ομάδων είχε προγραμματιστεί αρχικά για το Σάββατο (15/1), ωστόσο διακόπηκε οριστικά, μετά τη ρίψη αντικειμένου από την εξέδρα προς τον Τζορδάν, έπειτα από την επίτευξη του τέρματος του Ναμπίλ Φεκίρ στο 39ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί στο 35ο λεπτό του αγώνα με γκολ του Γκόμες.

Τελικά, ο αγώνας συνεχίστηκε την Κυριακή (16/1), με την Μπέτις να βρίσκει το τέρμα που της χάρισε την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ισπανίας. Ο λυτρωτής των γηπεδούχων ήταν ο Κανάλες, ο οποίος μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, δοκίμασε το σουτ και νίκησε τον Παστόρ, γράφοντας το 2-1.

Μπέτις: Σίλβα, Μπεγερίν, Πεσέλα, Γκονζάλεζ, Μορένο, Ροντρίγκες, Καρβάλιο, Κανάλες, Φεκίρ, Χουάνμι (79′ Τέλιο), Ιγκλέσιας.

Σεβίλλη: Παστόρ, Μοντιέλ (90′ Θαρθάνα), Κουντέ, Κάρλος, Ρεκίκ (78′ Ρομέρο), Τόρες (67′ Γκούντελ), Τζορδάν, Ράκιτιτς, Οκάμπος, Γκόμες, Μιρ (68′ Κορόνα).