Προβάδισμα στο ΑΠΟΕΛ με την γκολάρα του Εφραίμ
19/01/2022 20:56

Το ΑΠΟΕΛ πήρε τη νίκη με 2-1 επί του Ολυμπιακού, έχοντας προβάδισμα για τον επαναληπτικό του κυπέλλου.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» πήραν προβάδισμα στο 18’ με τον Κβιλιτάια να σκοράρει εύκολα από πολύ κοντά, μετά την κεφαλιά του Σάβιτς. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Κυριάκου με πέναλτι έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Το 2-1 έκανε ο Εφραίμ στο 75’ με ένα πανέμορφο γκολ στο «γάμμα» του Μολ.

Ο αγώνας μεταδίδεται ΕΔΩ από τον Super Sport FM 104,0.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

1′ Έναρξη αγώνα

2′ Καλή φάση για το ΑΠΟΕΛ ε κεφαλιά του Σάβιτς, έξω

5′ Ο Λουντέμο στην περιοχή από αριστερά σουτάρει, κόρνερ

12′ Καλή φάση με τον Σαμπάλα από αριστερά, σώζει ο Μολ

14′ άλλη μια ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ με τον Νατέλ να σεντράρει στην περιοχή, όπου ήταν ο Κβιλιτάια, έκανε το πλασέ αμέσως και απομάκρυνε ο Μολ

15′ Ο Χαραλάμπους σουτάρει, έξω η μπάλα

18′ ΓΚΟΛ το ΑΠΟΕΛ! Ο Οκριασβίλι εκτελεί κόρνερ, ο Σάβιτς έκανε την κεφαλιά, ο Μολ πάνω στην γραμμή πήγε να σώσει, πιθανόν η μπάλα πέρασε ήδη την γραμμή. Η μπάλα πήγε στον Κβιλιτάια και με σουτ άνοιξε το σκορ

• Προσπαθεί να απειλήσει ο Ολυμπιακός, ψάχνει να εκμεταλλευτεί τα ατομικά λάθη του ΑΠΟΕΛ

29′ Εκτέλεση φάουλ για τον Ολυμπιακό, περνά ανεκμετάλλευτη η σέντρα, έξω η μπάλα

37′ Πολύ καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, κεφαλιά από τον Μποβέδα, μεγάλη απόκρουση από τον Μιχαήλ και κόρνερ

40′ Σταμάτησε το παιχνίδι γιατί υπήρχε φάση με τον Σόουζα να παίρνει μπάλα από τον Κα και έπεσε στο έδαφος. Το μαρκάρισμα είναι πάνω στη γραμμή της μεγάλης περιοχής

43′ Μετά από τρία λεπτά πάει να δει το βίντεο field review

44′ Δίνει πέναλτι για τον Ολυμπιακό!

45′ ΓΚΟΛ 1-1 με τον Κυριάκου να ευστοχεί!

45′ Τρία λεπτά καθυστερήσεις

45+2′ Στην περιοχή του Ολυμπιακού οι “γαλαζοκίτρινοι” ψάχνουν το γκολ που θα τους δώσει εκ νέου προβάδισμα

Τέλος Α΄ ημιχρόνου

46′ Ξεκίνησε το β’ μέρος

48′ Εκτελεί φάουλ από καλή θέση ο Κυριάκου, αποκρούει ο Μιχαήλ

51′ Ο Σαμπάλα από αριστερά μπαίνει στην περιοχή, τελειώνει μόνος του τη φάση, έξω η μπάλα

55′ Φάουλ σε καλή φάση για το ΑΠΟΕΛ

55′ Εκτελεί ο Οκριασβίλι, σε συνέχεια της φάσης η μπάλα καταλήγει ξανά στον “Όκρι” που κάνει πολύ άστοχο σουτ και έξω

• Έχει πέσει ο ρυθμός στο παιχνίδι

59′ Ο Σαμπάλα εκτελεί φάουλ από καλή φάση, απομακρύνεται η μπάλα

60′ Ο Σάλι στην περιοχή, διώχνει Σάβιτς και υπάρχει πέσιμο

62′ Νέα διακοπή στο παιχνίδι για έλεγχο

62′ Κίτρινη στους Σαμπάλα και Κα για κοκορομαχίες

63′ Εξακολουθεί να είναι στο έδαφος ο Σάλι, μπήκε μέσα το ιατρικό τιμ

64′ Συνεχίζεται το παιχνίδι

65′ Κίτρινη κάρτα στον πάγκο του Ολυμπιακού

66′ Μακρινό σουτ του Θεοδώρου, άστοχο

• Ψηλές εντάσεις στο παιχνίδι

72′ Ο Κα σουτάρει, αποκρούει σε κόρνερ ο Μιχαήλ

75′ ΓΚΟΛΑΡΑ ο Εφραίμ 2-1! Ο Λουντέμο γυρίζει στον Εφραίμ, κατεβάζει με στήθος και κάνει το βολέ με την μπάλα να καταλήγει στην δεξιά γωνιά του Μολ. Τρομερό γκολ!

85′ Κίτρινη στον Μανρίκε

88′ Εκτέλεση φάουλ για τους γαλαζοκίτρινους, κεφαλιά του Λουντέμο, έυκολα ελέγχει ο Μολ

90′ Πέντε λεπτά καθυστερήσεις

90+5′ Τεράστια ευκαιρία με κεφαλιά του Μάγκλιτσα, αποκρούει με τα πόδια ο Μολ

ΑΠΟΕΛ (Σ.Αυγουστή): Μιχαήλ, Τσεμπάκ (67′ Εφραίμ), Βινίσιους, Σάβιτς, Ζαμπάλα, Λουντέμο, Σόουζα, Ντανίλο (46′ Ντε Βινσέντι), Οκριασβίλι (78′ Σατσιάς), Νατέλ (46′ Θεοδώρου), Κβιλιτάια (78′ Μάγκλιτσα)

Στον πάγκο: Σκουφέτ, Εφραίμ, Μάγκλιτσα, Ντε Βινσέντι, Κατσαντώνης, Σατσιάς, Θεοδώρου, Γαβριήλ, Ντιαβαρά, Πολυκάρπου, Νατέλ, Γουίλερ

Ολυμπιακός (Λ.Αλκαράθ): Μολ, Μποβέδα, Μουκτάρης, Κα, Γουίλσον (57′ Γκουστάβο), Πεχλιβάνης (57′ Σάλι), Κονφέ, Ντιανιέ, Νάνι, Κυριάκου (82′ Μανιάς), Χαραλάμπους (71′ Μανρίκε)

Στον πάγκο: Κόβατς, Τσούμπιτς, Φώτη, Σαμπίνια, Αντρονίκου, Σάλι, Γκουστάβο, Μανρίκε, Χριστοδούλου, Πηλαβάς, Ε.Χαραλάμπους, Μανιάς

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος