Επέστρεψε στις νίκες η Ομόνοια/Σπουδαίες νίκες για Ανόρθωση και ΕΝΠ
24/01/2022 22:05

Στις νίκες επέστρεψε η Ομόνοια. Στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών οι «πράσινοι» κέρδισαν τη Δευτέρα 24 Ιανουαρίου στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» την ΑΕ Καραβά με 0-3 σετ σε 58’ και άφησε… πίσω της την ήττα από τον Green Air Παφιακό. Νίκη και για την Ανόρθωση στο Λευκόθεο επί του ΑΠΟΕΛ. Σπουδαίο παιχνίδι στο «Θεμιστόκλειο»!

Αναλυτικά:

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ- OMONOIA 0-3 (13-25,15-25, 16-25)

Η ομάδα του Σάββα Σάββα διαχειρίστηκε σωστά τον αγώνα και πήρε το τρίποντο. Η εξέλιξη του αγώνα έδωσε την ευκαιρία να αγωνιστούν και οι αναπληρωματικοί. Η Ομόνοια τα βρήκε «σκούρα» μόνο στο τρίτο σετ όπου η ΑΕ Καραβά προσπάθησε να πάρει κάτι. Η ΑΕ Καραβά έχασε για 11η φορά αλλά έδειξε διαπιστευτήρια στο τρίτο σετ.

Με αποφασιστικότητα μπήκε στο σετ η Ομόνοια και ξέφυγε με 05-10 και 07-14 δείχνοντας ότι ήταν το «αφεντικό». Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 12-21 με τον κόουτς Σ. Σάββα να αλλάζει διαγώνιο αποσύροντας τον Ν. Ελευθερίου και πέρασε τον νεαρό διεθνή Φαούτα. Τελικά, η Ομόνοια επικράτησε 13-25 και σε 19’ «έγραψε» το 0-1 σετ.

Στο δεύτερο σετ η Ομόνοια έλεγξε ξανά τον ρυθμό και προηγήθηκε 06-10 και αύξησε στο +10 10-20 με το νεαρό πασαδόρο Αντώνη Μαυρομμάτη να περνά στο τερέν. Η ΑΕ Καραβά το πάλεψε, αλλά η Ομόνοια έκλεισε το σετ με 15-25 σε 19’ και αύξησε σε 0-2 σετ.

Η ΑΕ Καραβά ήταν μαχητική με την έναρξη του τρίτου σετ, όμως η Ομόνοια ξέφυγε με 07-12. Η ΑΕ Καραβά τα έδωσε όλα εκμεταλλευόμενη τη χαλάρωση της Ομόνοιας και μείωσε 13-15. Το τάιμ –άουτ που πήρε ο «πράσινος» κόουτς «ξύπνησε» τους παίκτες του που πήραν το σετ με 16-25 σε 20’ και τον αγώνα με 0-3 σετ.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ(AD. HERRERA): Αl. Herrera, Σοφοκλέους, Ramma, Καλαφάτης, Φιλοκράτους, Kαρακατσάνης – Λίμπερο: Αχιλλέως, Βαρνάβα – Αλλαγές: Χατζηδαμιανού

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ.ΣΑΒΒΑ): Lescov. Leontyev, Soouza, Ελευθερίου, Αλεξίου, Προδρόμου – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου. – Αλλαγές: Φαούτας, Μαυρομμάτης, Λοϊζου

«ΛΕΥΚΟΘΕΟ»: ΑΠΟΕΛ – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ 0-3 (23-25, 23-25, 20-25)

Η «Μεγάλη Κυρία» απέδρασε το βράδυ της Δευτέρας  24 Ιανουαρίου 2022 από το «ΛΕΥΚΟΘΕΟ».Σε ένα αγώνα που όλα τα σετ κρίθηκαν στο τέλος,  η Ανόρθωσις κέρδισε το ΑΠΟΕΛ στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών με 0-3 σετ σε 91’ και εδραιώθηκε στην 4η θέση με 18 βαθμούς.

Το ΑΠΟΕΛ για άλλο ένα ματς δεν μπόρεσε να πάρει το πάνω χέρι στα σετ που κρίνονται στο τέλος και δέχθηκε την 9η του ήττα μένοντας στους 05 βαθμούς.

Το ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε ιδανικά το ντέρμπι και προηγείται 10-07.Η Ανόρθωσις ανασυντάχθηκε και ισοφάρισε 14-14. To σετ ήταν συγκλονιστικό μέχρι το φινάλε με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν 18-18, 21-21, 23-23, αλλά την Ανόρθωση να παίρνει το ζητούμενο κερδίζοντας με 23-25 σε 30’ και να προηγείται 0-1 σετ.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στο δεύτερο σετ με την Ανόρθωση να έχει ελαφρύ προβάδισμα 06-07. Οι δυο ομάδες συμβάδισαν συνεχώς 13-13. Το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να προηγηθεί 19-17,αλλά η Ανόρθωσις βρήκε τρόπο να το «γυρίσει» με 19-20, ενώ αύξησε στο +2 20-22. Ωστόσο, το ΑΠΟΕΛ «πίεσε» και μείωσε στον πόντο 22-23 και 23-24, όμως η Ανόρθωσις πήρε αυτό που ήθελε επικρατώντας με 23-25 σε 31’ αυξάνοντας το προβάδισμά της σε 0-2 σετ

Η μορφή του ντέρμπι στο  τρίτο σετ δεν άλλαξε με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν ξανά 05-05 με το ΑΠΟΕΛ να προηγείται 07-05, όμως η Ανόρθωσις ισοφάρισε σε 08-08 και προηγήθηκε στη συνέχεια 10-11. Οι «γαλαζοκίτρινοι» προηγήθηκαν 14-12, αλλά η «Μεγάλη Κυρία» ισοφάρισε 15-15. Το σετ κρίθηκε ξανά στο τέλος με την Ανόρθωση να ξεφεύγει 20-22 και να κερδίζει σε 30’ 20-25 και τον αγώνα 0-3 σετ.

ΑΠΟΕΛ(Π.ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Vanags, Dodic, Jansons, Στρουγκάρεβιτς , Πέτρου, Σκορδής – Λίμπερο: Παντελή. – Αλλαγές: Αντωνιάδης, Κυπριανού, Παναγίδης

AΝΟΡΘΩΣΙΣ (Κ. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): A. Xρυσοστόμου, Halanda, Pepic, Bjelica, Δημητρίου, Knezevic – Λίμπερο: Πλατρίτης – Αλλαγές: Ζηκάκης.

«ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ»: Ε.Ν.Π. – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 3-2 (14-25, 22-25, 25-23, 26-24, 15-08)

Σε ένα σπουδαίο παιχνίδι η Ε.Ν.Π. κέρδισε στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ» τη Δευτέρα 24 Ιανουαρίου 2022 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών τη Νέα Σαλαμίνα με 3-2  σε  122’ με ανατροπή.

Ο αγώνας ήταν εξαιρετικός με τους «ερυθρόλευκους» στο πρώτο σετ να κυριαρχούν, αλλά στη συνέχεια τους «βυσσινί» στο ντεμπούτο του Αργεντινού κόουτς, πρώην της Νέας Σαλαμίνας Tomas Calimberti να μπαίνει στο ματς. Η ομάδα της Ε.Ν.Π. ανέτρεψε το 0-2 σετ και πήρε ένα σημαντικό δίποντο.  Από την άλλη, η Νέα Σαλαμίνα οπισθοχώρησε και δεν εκμεταλλεύτηκε πλήρως την ήττα του Green Air Παφιακού.

Η Νέα Σαλαμίνα ήταν αψεγάδιαστη στο πρώτο σετ και ξεφεύγοντας πήρε το σετ με 14-25 σε 20’ και προηγήθηκε 0-1 σετ.

Στο δεύτερο σετ οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν εντυπωσιακά και προηγήθηκαν 09-14, αλλά οι «βυσσινί» του Caliberti ήταν εντυπωσιακοί και μείωσαν στον πόντο 17-18. Ωστόσο, η Νέα Σαλαμίνα ξέφυγε ξανά με τρεις 17-20. Οι «βυσσινί» μείωσαν, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» σε 28’ πήραν το σετ με 22-25 και έβαλαν βάσεις νίκης με το 0-2 σετ.

Η Νέα Σαλαμίνα μπήκε πολύ δυνατά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 01-05. Ωστόσο, η Ε.Ν.Π. μείωσε στο -3 04-07. Οι ισορροπίες του ματς δεν άλλαξαν με τους «ερυθρόλευκους» να είναι στο +3 14-17. Το παιχνίδι όμως βρέθηκε όμως στην απόλυτη ισορροπία 19-19.  Η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να προηγηθεί 19-21 και να έχει το προβάδισμα. Η Ε.Ν.Π. ωστόσο βρήκε τον τρόπο και ισοφάρισε 21-21 σε καθοριστικό σημείο του σετ.  Η ομάδα του Caliberti βρέθηκε και στην πρωτοπορία για να κερδίσει το σετ με 25-23 σε 29’ και μείωσε σε 1-2 σετ.

Στο τέταρτο σετ οι δυο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στους έξτρα πόντους με την E.N.Π. να κερδίζει με 26-24 σε 29’ και να ισοφαρίζει σε 2-2.

Τα πάντα κρίθηκαν στο τάϊ – μπρέικ με την ομάδα του Calimberti να προηγείται 10-05 και 12-07 εξασφαλίζοντας τη νίκη με 15-08 σε 16’ και τον αγώνα με 3-2 σετ.

Ε.Ν.Π. (T. CALIMBERTI): Σαράντης, Costa. Cutinho,Ιακώβου, Μαρουλλής , Σαββίδης – Λίμπερο:  Πάπας – Αλλαγές: Γεωργίου, Παπανδρέου.

NEA  ΣΑΛΑΜΙΝΑ (K. ΑΔΑΜΟΥ): Bruque, Χρυσοστόμου, Παφίτης, Balaque, Σαββίδης, Νικολάου – Λίμπερο: Xαραλαμπίδης  – Αλλαγές:Χατζηβασίλη.