Βήμα πρόκρισης με Μάριο και Ντούρις!
26/01/2022 17:52

Ο Εθνικός επικράτησε με 3-1 επί της Δόξας, στον πρώτο αγώνα της φάσης των «16» του κυπέλλου, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα ενόψει επαναληπτικού.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα λίγο πριν τη λήξη ημιχρόνου (43’), με τον Μάριο Ηλία να σημειώνει όμορφο γκολ μετά από ατομική ενέργεια για το 1-0. Στο 52’ ο Ντούρις με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, ενώ 5 λεπτά αργότερα ο ίδιος ευστόχησε σε πέναλτι για το 3-0.

Η Δόξα κυνήγησε το γκολ, και στο 84’ ο Ντίας μείωσε σε 3-1 και το σκορ παρέμεινε έτσι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

1′ Πρώτο σφύριγμα στο παιχνίδι

4′ Προϋπόθεση για τη Δόξα, βγήκε έγκαιρα ο Χριστοδούλου

11′ Σουτ του Μάζουρεκ, μάζεψε ο Πρινιωτάκης

12′ Σέντρα του Μάζουρεκ μετά από στημένη φάση, ο Ηλία κάνει την κεφαλιά, ελέγχει ο Πρινιωτάκης

21′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό! Ο Μάριος Ηλία από τα δεξιά, ο Βοϊτκόφσκι έκανε το πλασέ αλλά ήταν άστοχο

41′ Άλλη μια καλή φάση για τον Εθνικό με τον Μάζουρεκ να σουτάρει, στα χέρια του Πρινιωτάκη η μπάλα

43′ ΓΚΟΛ ο Εθνικός με τον Μάριο Ηλία! Πανέμορφη ενέργεια του από τα δεξιά, ντρίμπλαρε και έκανε το διαγώνιο σουτ που κατέληξε στα δίχτυα

44′ Κίτρινη στον σκόρερ που έβγαλε τη φανέλα του

Τέλος Α΄ημιχρόνου

46′ Ξεκίνησε το Β’ ημίχρονο

52′ ΓΚΟΛ 2-0 ο Εθνικός! Μετά την εκτέλεση φάουλ του Μάζουρεκ ο Ντούρις έκανε την κεφαλιά διπλασιάζοντας τα γκολ της ομάδας του

55′ Στο on field review για να ελέγξει φάση που μπορεί να υπάρχει πέναλτι για τον Εθνικό.

56′ Πέναλτι για τον Εθνικό για χέρι του Κυριάκου, ο οποίος δέχεται την κίτρινη κάρτα

57′ ΓΚΟΛ 3-0 ο Ντούρις ευστοχεί!

64′ Καλή φάση για τη Δόξα, ο Τιτζανί από αριστερά δίνει την πάσα, ο Μέσκα δεν πρόλαβε να πλασάρει, ήρθε ο Κυριάκου που δεν μπόρεσε να δημιουργήσει τη μεγάλη φάση

81′ Ευκαιρία για τη Δόξα με τον Ασαμόα να σουτάρει από πλάγια, έξω

86′ Κίτρινη στον Πηλέα

84′ ΓΚΟΛ η Δόξα 3-1 με τον Ντίας!

90′ Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις

Εθνικός Χριστοδούλου, Πηλέας, Άδωνη, Κ. Ηλία, Μ. Ηλία, Κουντόμπιακ, Γκόρουπετς, Μάζουρεκ, Βοϊτκόφσκι, Χολ, Ντούρις.

Στον πάγκο οι Μπογκαντίνοφ, Καρασάουσκς, Παπακωνσταντίνου, Ντόλεζαλ, Ιωάννου, Κυπριανού, Ταράσοφς, Σαββίδης, Κουμής, Ελουντού.

Δόξα Πρινιωτάκη, Σαϊθ, Ντιας, Τιτζανί, Κέβιν (Μέσκα 57′), Οικονομίδης, Φασουλιώτης (Κοβάσεβιτς 57′), Τραϊτσέφσκι, Καραμανώλης, Κυριάκου, Σασί.

Στον πάγκο οι Σισκόφσκι, Αντένον, Ασαμόα, Κοβάσεβιτς, Αντάμοβιτς, Στυλιανού, Βασιλείου, Εμπραλίτζε, Μέσκα

Γήπεδο: Δασάκι Άχνας

Διαιτητές: Θωμάς Χατζηβασιλείου (Παύλος Γεωργίου, Χρίστος Ε. Χρίστου) 4ος: Μάριος Αντωνίου

VAR: Γιώργος Νικολάου και AVAR: Κυριάκος Σωκράτους

Παρατηρητής: Ανδρέας Δημητρίου