Ο Περέιρο «πλήγωσε» την αντίπαλο του Ολυμπιακού
06/02/2022 15:35

Η Κάλιαρι του Μπάμπη Λυκογιάννη έφυγε με το διπλό από το Μπέργκαμο, επικρατώντας 2-1 της Αταλάντα, η οποία από το 52ο λεπτό του αγώνα μετά την αποβολή του τερματοφύλακά της έμεινε με 10 παίκτες.

Τρίτη διαδοχική βαθμολογική απώλεια για την Αταλάντα που γνώρισε την ήττα με 2-1 στο Μπέργκαμο από την Κάλιαρι, με τον Περέιρο να πληγώνει την αντίπαλο του Ολυμπιακού στο Europa League. Εκτός από τους τρεις βαθμούς οι γηπεδούχοι έχασαν και τον Ζαπάτα, ο οποίος μπήκε αλλαγή στο 58′ και αποχώρησε ως τραυματίας στο 72′. Το παιχνίδι πήρε “φωτιά” από το 50′ και μετά, χαρακτηριστικό είναι πως και τα τρία γκολ μπήκαν στο δεύτερο μέρος.

Η ομάδα του Μπάμπη Λυκογιάννη πήρε το προβάδισμα στο 50ο λεπτό του αγώνα, με τον Περέιρο να κάνει το κοντρόλ και με πλασέ να ανοίγει από κοντά το σκορ, με τη φάση να ελέγχεται από το VAR. Δύο λεπτά αργότερα, ο ρέφερι απέβαλε τον Μούσο με απευθείας κόκκινη κάρτα, για την επικίνδυνη έξοδο στον Περέιρο, αφήνοντας τους γηπεδούχους με 10 παίκτες.

Η ομάδα του Γκασπερίνι βρήκε τον τρόπο να φέρει το ματς στα ίσα, με τον Παλομίνο να ισοφαρίζει στο 64′. Αρχικά, ο Σαπάτα έκανε από τα αριστερά τη σέντρα σουτ, με τον Κράνιο να απομακρύνει, για να σουτάρει σε δεύτερο χρόνο ο Παλομίνο για το 1-1.

Ωστόσο, ο Περέιρο έδωσε ξανά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, όταν έπειτα από ασίστ του Μπελανόβα έκανε το πλασέ, στέλνοντας την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι του Ρόσι.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Μούσο, Τζαπακόστα, Τζιμσίτι, Παλομίνο, Πετσέλα (46′ Μάλε), Φρόιλερ, Κουπμάινερς, Πεσίνα (58′ Μπογκά), Πάσαλιτς (54′ Ρόσι), Μαλινόβσκι, Μουριέλ (58′ Σαπάτα, 72′ Μιχάιλα).

ΚΑΛΙΑΡΙ: Κράνιο, Μπελανόβα (87′ Καπιτέλι), Γκολντανίγκα, Λοβάτο, Ομπέρτ (87′ Καρμπόνι), Λυκογιάννης, Ντεϊόλα (90′ Κουρφαλίδης), Μαρίν, Γκράσι, Ντάμπερτ, Περέιρο.