Sabbianco Ανόρθωση: Μία ανάσα από τον τίτλο!
05/03/2022 12:45

Με τους αγώνες Ένωση Νέων Αγίας Βαρβάρας – Παρνασσός Στροβόλου (18-37) και Sabbianco Ανόρθωση v ΑΠΟΕΛ (43-21) ολοκληρώθηκε και η Β’ Φάση του Πρωταθλήματος Ανδρών στο Χάντμπολ.

Η Sabbianco Ανόρθωση σημείωσε 16 νίκες σε ισάριθμους αγώνες για πρώτη φορά στην ιστορία της.

ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

1. Sabbianco Ανόρθωση 32 β
  2. Παρνασσός Στροβόλου 20
  3. ΑΠΟΕΛ 16
  4. ΕΝΑΒ 9

Στα ημιτελικά των play-off η Sabbianco Ανόρθωση βρίσκει την ΕΝ Αγίας Βαρβάρας και ο Παρνασσός τον ΑΠΟΕΛ. Επειδή η ομάδα της Αμμοχώστου προηγείται με 4-0 δεν θα αγωνιστεί στον ημιτελικό και προκρίνεται απευθείας στον τελικό. Ο Παρνασσός προηγείται 3-1 του ΑΠΟΕΛ και θέλει μια νίκη για να μπει στους τελικούς για τρίτη συνεχόμενη χρονιά. Η Sabbianco Ανόρθωση προηγείται 4-0 και του Παρνασσού και του ΑΠΟΕΛ και απέχει μια νίκη από τον back2back τίτλο αφού το πρωτάθλημα θα κριθεί στις 5 νίκες.

Οι δύο αγώνες της τελευταίας αγωνιστικής ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον, κάτι που αποτυπώνεται και στα σκορ.

Στο παιχνίδι του «Κυριάκος Πίσσης» όπου ο Παρνασσός ήταν τυπικά φιλοξενούμενος, ο Τσιτσίγκος ήταν πρώτος σκόρερ με 8 γκολ με την ομάδα του Σ. Ζωγράφου να έχει 10 διαφορετικούς σκόρερ. Για την ΕΝΑΒ ο Σάββα έβαλε 7 γκολ. Ο Παρνασσός είχε προηγηθεί 22-7 στο ημίχρονο.

Στο «Σωτήρειο» Αθλητικό Κέντρο η ομάδα του Γ. Ζαραβίνα προηγήθηκε 27-7 στο ημίχρονο. Σκόραραν 12 διαφορετικοί παίκτες με τον Καρκαλάτο να βάζει 13 γκολ. Για τον ΑΠΟΕΛ ο Χρίστος Γεωργίου σκόραρε 5 γκολ.

Και τώρα Κύπελλο

Το επόμενο διάστημα θα έχουμε τους μονούς αγώνες για τους «16» (9-13 Μαρτίου) και τα διπλά ματς των προημιτελικών (16-26 Μαρτίου) για το Κύπελλο Ανδρών.