Mε τρία γκόλ του Κούτσακου ο τίτλος βάφτηκε «γαλαζοκίτρινος»
11/05/2022 20:59

Με μεγάλο πρωταγωνιστή το Νικόλα Κούτσακο το ΑΠΟΕΛ Κ19 επικράτησε με 3-1 κόντρα στην αντίστοιχη ομάδα της ΑΕΛ, στον τελικό Κυπέλλου Νέων και κατέκτησε το τρόπαιο. Ο νεαρός ποδοσφαιριστής πέτυχε και τα τρία τέρματα των «γαλαζοκιτρίνων». Ο Αδάμου πέτυχε το γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα για την ΑΕΛ.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Έναρξη αγώνα.

3′ ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ! Σέντρα από τον Τζιαμά, ο Κούτσακος με δυνατό σουτ την έστειλε στα δίχτυα!

7‘ Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Ο Κούτσακος βρέθηκε και πάλι σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ, μεγάλη απόκρουση από τον Κυριάκου!

9‘ Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Σουτ του Γεωργίου και νέα μεγάλη απόκρουση από τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ!

12‘ Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Πλασέ του Νύσση και πάλι λέει «όχι» ο Κυριάκου που στέλνει την μπάλα κόρνερ.

20‘ Ευκαιρία για την ΑΕΛ! Με τον Κολιά να πιάνει καλό σουτ, η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ.

36‘ Ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ο Κολιάς προσπάθησε να πλασάρει πάνω από τον Τσιλιγγίρη, όμως η μπάλα φεύγει άουτ.

40‘ Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Ο Χαραλάμπους στην αντεπίθεση, βρήκε ωραία τον Γαβριήλ στην περιοχή, έκανε το σουτ, μπλόκαρε ο Κυριάκου.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

46‘ Αντωνίου παίρνει τη θέση του Λίμα

48΄ Στο έδαφος ο Νύσσης καθώς συγκρούστηκε με τον Κυριάκου..

49‘ Σηκώθηκε ο παίκτης του ΑΠΟΕΛ.

51′ Σουτ του Κοκκινόφτα , έξω η μπάλα.

53′ o Φενερίδης έκανε το σουτ η μπάλα στο δοκάρι

60΄ Απόκρουση από τον Κυριάκου σε πλασέ του Γαβριήλ.

61′ ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ. Έπειτα από κόρνερ ο Κούτσακος έπιασε την κεφαλιά και έκανε το 2-0.

62′ Εντός ο Σεργίου, έξω έξω ο Ζαχαρίου για την ΑΕΛ.

68′ Τρείς αλλαγές για το ΑΠΟΕΛ. Παρασκευά, Τσουτσούκης, Βαλιαντής μέσα, Φενερίδης, Χαραλάμπους, Νύσσης έξω.

73′ Θεμιστοκλέους έξω εντός ο Χριστοδούλου, Έξω και ο Νεοφύτου μέσα ο Αδάμ

76‘ Κεφαλιά από τον Κούτσακο, μαζεύει ο Κυριάκου.

79′ Έξω ο Βεσελίμοβιτς, μέσα ο Παναγή.

79‘ Πέναλτι για το ΑΠΟΕΛ, με τον Κούτσακου να το κερδίζει από τον Κυριάκου.

81′ Απόκρουση ο Κυριάκου! Ο Κούτσακος δεν κατάφερε να πετύχει τρίτο γκολ στη βραδιά.

84′ Μέσα ο Σουλεϊμάν, έξω ο Γαβριήλ.

88′ ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ. Ο Κούτσακος με πλασάρει και κάνει το 3-0. Χατ-τρικ από τον νεαρό.

89′ Κίτρινη κάρτα στον Βαλιαντή.

90+1′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ. Ο Αδάμου εξ επαφής νικάει τον Τσιλιγγίρη.

Τέλος αγώνα

ΑΕΛ: Κυριάκου, Βεσελίνοβιτς, Ευσταθίου, Νικολεττίδης, Κολιάς, Νεοφύτου, Ιωάννου, Αντωνίου, Ζαχαρία, Λίμα, Θεμιστοκλέους.
Στον πάγκο: Συλβέστρος, Λαμπριανίδης, Μιχαήλ, Χαριλάου, Κώστα, Αδάμου, Γεωργίου, Παναγή, Χριστοδούλου, Αντωνίου, Σεργίου.

ΑΠΟΕΛ: Τσιλιγγίρης, Κοκκινόφτας, Παπαδόπουλος, Χαραλάμπους, Νύσσης, Φενερίδης, Ντζιαμά, Γεωργίου, Βρόντης, Γαβριήλ, Κούτσακος.
Στον πάγκο: Κίττος, Χ”  Παυλή, Παρασκευά, Σουλεϊμάν, Σεραφείδης, Αναγνώστου, Χρυσοστόμου, Βαλιαντής, Γιαννακού, Χριστοδουλάκης, Χριστοδούλου, Τσουτσούκη.

Στάδιο: N. Papas Group Αμμόχωστος Επιστροφή
Διαιτητής: Ιωάννης Χριστοδούλου
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Ηρακλής Κωμοδρόμος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Γιώργος Κοντεμενιώτης