ΕΦΡΑΞΕ το δρόμο στο ΑΠΟΕΛ η εντυπωσιακή Πάφος! (ΒΙΝΤΕΟ/ΦΩΤΟ)
22/05/2022 20:51

Εντυπωσιακή η βαθμολογικά αδιάφορη Πάφος νίκησε το ΑΠΟΕΛ και του στέρησε την ευκαιρία ν’ αγωνιστεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ αφού στο άλλο ματς της βραδιάς η ΑΕΚ νίκησε με 1-0 τον πρωταθλητή Απόλλωνα στο Τσίρειο στάδιο και πήρε αυτή το εισιτήριο.
Το ΑΠΟΕΛ έμεινε στην 3η θέση με 52 βαθμούς και θ’ αγωνιστεί στα προκριματικά του Κόνφερενς Λιγκ. Η παρουσία της Πάφου έδειξε ότι θα μπορούσε και αυτή αν ήταν λίγο πιο τυχερή να εξασφαλίσει ευρωπαικό εισιτήριο στο τέλος της σεζόν. Το ΑΠΟΕΛ τερμάτισε στην 3η θέση με 52 βαθμούς και η Πάφος στην 6η θέση με 46 βαθμούς.

Πάφος (Μ.Σαλγκάδο): Ρούτκο, Κβίντα, Ταλίς, Τόμετσακ, Μπάιριτς, Χότσκο, Κοβάσεβιτς (89′ Φουρ), Ζ.Αουρέλιο, Βαλακάρι (82′ Ντ.Αουρέλιο), Ντράγκομιρ (67′ Πάνιτς), Ζάιρο (89′ Αμπντουσαλάμοφ).

ΑΠΟΕΛ (Σ.Αυγουστή): Σκουφέτ, Πέδρο (80′ Θεοδώρου), Βινίσιους, Έσελινκ, Ζαμπάλα, Σόουζα, Σατσιάς (46′ Καρώ), Σαρφό, Ντε Βινσέντι, Ντονγκαλά (70′ Μάγκλιτσα), Εφραίμ (46′ Ντιαβαρά).

Το ΑΠΟΕΛ ετοιμάζεται να σφραγίσει την 2η θέση που οδηγεί στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση απέναντι στην Πάφο στο «Στέλιος Κυριακίδης». Η γηπεδούχος ομάδα έμεινε εκτός στόχου για την Ευρώπη, όμως, είναι αποφασισμένη να κλείσει την σεζόν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Το ματς μεταδίδεται από το Super Sport FM 104.0

Α’ ημίχρονο

1′ Έναρξη αγώνα

3′ ΓΚΟΛ για την Πάφο με κεφαλιά του Κβίντα.

7′ Κίτρινη στον Σόουζα για φάουλ.

7′ Δοκάρι για την Πάφο με κεφαλιά του Ταλίς.

14′ Σουτ του Βαλακάρι μπλόκαρε τη μπάλα ο Σκουφέτ.

19′ Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ με τον Γιώργο Εφραίμ, σούταρε αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

25′ Διαμαρτυρίες από τους παίκτες του ΑΠΟΕΛ, ζήτησαν πέναλτι για χέρι, μετά από σουτ του Πέδρο.

33′ ΓΚΟΛ για την Πάφο με πλασέ του Ζάιρο Ντα Σίλβα!

44′ Άστοχη κεφαλιά του Σόουζα.

Λήξη ημιχρόνου.

Β’ ημίχρονο

Με δυο αλλαγές το ΑΠΟΕΛ. Ντιαβαρά αντί Εφραίμ, Καρώ αντί Σατσιά.

46′ Έναρξη του αγώνα.

47′ Άστοχη κεφαλιά του Βινίσιους.

48′ Πτώση του Ντιαβαρά στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Μπάιριτς. Διαμαρτυρίες για πέναλτι από το ΑΠΟΕΛ.

48′ Κίτρινη στον Ζαμπάλα.

50′ Δυνατό σουτ του Σαρφό σε ετοιμότητα ο Ρούτκο.

54′ ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ με πλασέ του Σόουζα.

56′ Κίτρινη στον Μπάιριτς.

63′ Κάθετη πάσα προς τον Ζάιρο, όμως, ο Σκουφέτ πρόλαβε την μπάλα.

67′ Αλλαγή για την Πάφο, ο Πάνιτς στη θέση του Ντράγκομιρ.

69′ Απευθείας φάουλ του Βαλακάρι, έδιωξε τη μπάλα ο Σκουφέτ.

70′ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ, ο Μάγκλιτσα στη θέση του Ντονγκαλά.

76′ Σουτ του Σόουζα μπλόκαρε τη μπάλα ο Ρούτκο.

78′ ΓΚΟΛ για την Πάφο με τον Ζάιρο!!!

86′ Αποβολή Σόουζα με 2η κίτρινη κάρτα.

87′ ΓΚΟΛ με τον Αουρέλιο , όμως ακυρώνεται ως οφσάϊντ.

90′ ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ με τον Θεοδώρου, ακυρώνεται ως οφσάϊντ και αυτό…