NBA, Σέλτικς – Χιτ 103-109: Σούπερ Αντεμπάγιο οδήγησε το Μαϊάμι στο break στην Βοστώνη και το 2-1
22/05/2022 08:04

Με τον Μπαμ Αντεμπάγιο να έχει 31 πόντους και 10 ριμπαουντ οι Χιτ απάντησαν με break στο break των Σέλτικς, άλωσαν με 109-103 την Βοστώνη στο Game 3 και πήραν προβάδισμα με 2-1 στην σειρά. Πρόβλημα με Τζίμι Μπάτλερ, δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο.

Οι Χιτ πήραν ξανά το προβάδισμα – και το πλεονέκτημα έδρας – κόντρα στους Σέλτικς στους τελικούς της Ανατολής. Με οδηγό τον απίθανο Μπαμ Αντεμπάγιο το Μαϊάμι επιβλήθηκε με 103-109 μέσα στην Βοστώνη στο Game 3 και έκανε το 2-1 στην σειρά, σε ένα τρελό παιχνίδι όπου οι φιλοξενούμενοι απώλεσαν διαφορά 26 πόντων. Η νίκη τους πάντως επισκιάστηκε από τον τραυματισμό του Τζίμι Μπάτλερ, ο οποίος δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο λόγω ενοχλήσεων στο αριστερό γόνατο.

Ο Μπαμ Αντεμπάγιο με 31 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν ο ηγέτης των Χιτ, με τον Πι Τζέι Τάκερ να ακολουθεί με 17 πόντους, τον Μαξ Στρους να προσθέτει 16 πόντους και τον Κάιλ Λάουρι (στην επιστροφή του έπειτα από απουσία 4 αγώνων) 11 πόντους.

Για τους Σέλτικς, που παρατάχθηκαν χωρίς τον Ρόμπερτ Γουίλιαμς, ο Τζέιλεν Μπράουν ήταν συγκλονιστικός με 40 πόντους με 11/11 δίποντα, με τον Αλ Χόρφορντ να προσθέτει 20 πόντους και 14 ριμπάουντ και τον Μάρκους Σμαρτ 16 πόντους. Ο Τζέισον Τέιτουμ (που αποχώρησε και αυτός προσωρινά με τραυματισμό, αλλά επέστρεψε) έμεινε στους 10 πόντους με 3/14 σουτ.

Οι Χιτ ήταν διαστημικοί στο ξεκίνημα του αγώνα, ξεφεύγοντας με 7-24, πριν κλείσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 18-39 και φτάσουν την διαφορά στο +26 (20-46) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, πριν μειώσει η Βοστώνη σε 47-62 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι Σέλτικς ωστόσο δεν τα παράτησαν και συνέχισαν να παλεύουν να επιστρέψουν στο σκορ, μέχρι που τελικά κατάφεραν χάρη σε ένα σερί 12-0 στην τέταρτη περίοδο να μειώσουν σε 92-93. Κάπου εκεί όμως το Μαϊάμι συνήλθε και με ένα επιμέρους σκορ 10-2 ξέφυγε με 94-103 ανακτώντας τον έλεγχο του αγώνα, φτάνοντας τελικά στην νίκη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-39, 47-62, 72-87, 103-109

ΣΕΛΤΙΚΣ: Τέιτουμ 10 (3/14 σουτ, 1/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 λάθη), Χόρφορντ 20 (3 τρίποντα, 14 ριμπάουντ), Τάις 1, Σμαρτ 16 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Μπράουν 30 (11/11 διποντα, 3/9 τρίποντα, 9/12 βολές, 9 ριμπάουντ, 7 λάθη), Γουίλιαμς 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κορνέ, Μόργκαν, Φιτς, Νέσμιθ, Γουάιτ, Πρίτσαρντ 3 (1), Στάουσκας 3 (1)

ΧΙΤ: Τάκερ 17 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπάτλερ 8, Αντεμπάγιο 31 (15/21 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λάουρι 11 (4/11 σουτ, 2/7 τρίποντα, 6 ασίστ), Στρους 16 (4), Μάρτιν 8 (1), Ντέντμον, Βίνσεντ 3 (1), Χίρο 8 (4/15 σουτ, 0/6 τρίποντα), Ολαντίπο 5, Ρόμπινσον 2