Προβάδισμα για τους Σεντ Ετιέν στη μάχη τους για παραμονή στην Ligue 1
26/05/2022 23:36

Η Σεντ Ετιέν έφυγε με το 1-1 από την έδρα της Οσέρ στον πρώτο αγώνα για τα μπαράζ παραμονής/ανόδου των δύο ομάδων και έχει το πάνω χέρι για να ανανεώσει την παρουσία της στην Ligue 1 και τη νέα σεζόν, ενόψει της ρεβάνς στο “Ζοφρί Γκισάρ”.

Λίγα 24ωρα νωρίτερα η Σεντ Ετιέν απέσπασε εκτός έδρας 1-1 απέναντι στην Ναντ και κλείδωσε την 18η θέση στην Ligue 1 που της επέτρεψε να αποφύγει τον υποβιβασμό και να διεκδικήσει την παραμονή της μέσω από δύο αγώνες μπαράζ.

Αντίπαλός της η τρίτη της Ligue 2, Οσέρ, με τις δύο ομάδες να αναμετρώνται το βράδυ της Πέμπτης στο “Αμπέ Ντεσάμπ” (προηγουμένως η Οσέρ είχε επιβιώσει στη μάχη των πλέι οφς απέναντι σε Paris FC και Σοσό) και τους πράσινουν να φεύγουν ικανοποιημένοι στο φινάλε.

Και αυτό γιατί σκόραραν στο 15ο λεπτό με τον Γιουσούφ και είχαν το προβάδισμα αλλά και καλύτερη εικόνα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 86′ με τον Περίν αλλά να μην καταφέρνουν την ανατροπή.

Αυτό σημαίνει πως οι στεφανουά θα έχουν πλεονέκτημα το βράδυ της Κυριακής στον αγώνα ρεβάνς, αφενός γιατί θα παίξουν μπροστά στο κοινό τους στο “Ζοφρί Γκισάρ” και αφετέρου γιατί θα έχουν το αβαντάζ του εκτός έδρας γκολ, που μετράει στο συγκεκριμένο σετ αγώνων.

πηγή:sport24.gr