Nations League: Η Ολλανδία διέλυσε το Βέλγιο στις Βρυξέλλες, ο Κορνέλιους νίκησε τον Μπενζεμά
03/06/2022 23:44

Η Ολλανδία ταπείνωσε το Βέλγιο με 4-1 μέσα στις Βρυξέλλες για τη League A του Nations League. Ο Κορνέλιους με δύο γκολ οδήγησε τη Δανία στη νίκη επί της Γαλλίας μέσα στο Παρίσι

Βέλγιο και Ολλανδία είχαν να αναμετρηθούν τέσσερα χρόνια σε οποιοδήποτε επίπεδο και 24 σε επίπεδο επίσημης διοργάνωσης. Από εκείνο το 0-0 στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Γαλλίας οι ισορροπίες έμοιαζαν να έχουν αλλάξει και οι Κόκκινοι Διάβολοι να έχουν το πάνω χέρι, όμως η ομάδα του Λουίς φαν Χάαλ τους προσγείωσε απότομα με το 4-1 στο “Κινγκ Μποντουέν” των Βρυξελλών για την 1η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Nations League.

Οι “οράνιε” έκαναν ό,τι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο και μόνο στο 1ο ημίχρονο είχαν δέκα τελικές. Η γηρασμένη τριπλέτα άμυνας των Βέλγων και ο επιρρεπής στο λάθος Ντεντρίκ Μπογιατά ουσιαστικά καταδίκασαν αμυντικά τους γηπεδούχους. Ο τραυματισμός του Ρομέλου Λουκάκου στο 27′ έκανε ακόμα πιο δύσκολο το έργο τους και όταν πλέον οι Ολλανδοί άρχισαν να βρίσκουν στόχο, όλα τελείωσαν.

Στο 40′ ο Στίβεν Μπέρχβαϊν με όμορφο σουτ έκανε το 1-0 και με την έναρξη του 2ου μέρους ο Μέμφις Ντεπάι έπιασε στην 3η θέση των αρχισκόρερ της Ολλανδίας τον Πάτρικ Κλάιφερτ με το 40ό τέρμα του. Στο 61′ ήταν η σειρά Ντένζελ Ντάμφρις να σκοράρει και στο 65′ ο Ντεπάι πλησίασε στο γκολ τον Κλάας Γιαν Χούντελααρ.

Ο Ρομπέρτο Μαρτίνεθ είχε κάνει διπλή αλλαγή στην ανάπαυλα (Αντρέ Ονανά και Ντρις Μέρτενς πέρασαν στον αγώνα), αλλά τελικά οι παίκτες του κατάφεραν να στείλουν μόνο δύο φορές την μπάλα στα δίχτυα, με την πρώτη να μη μετράει λόγω οφσάιντ και τη δεύτερη να έρχεται στις καθυστερήσεις.

Στο “Σταντ ντε Φρανς”, ο Καρίμ Μπενζεμά επέστρεψε στον τόπο του… εγκλήματος, όμως αυτήν τη φορά δεν πανηγύρισε όπως προ ημερών, στον τελικό του Champions League. Ο ίδιος έκανε το καθήκον του, αλλά η Δανία είχε στις τάξεις της έναν απίθανο Άντρέας Κορνέλιους που μπήκε αλλαγή και με δύο γκολ έδωσε τη νίκη 2-1 στη Δανία για την πρεμιέρα του 1ου ομίλου της League A.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τον Γιόαχιμ Μάλε να έχει δοκάρι για τους φιλοξενούμενους και τους Γάλλους να στέλνουν την μπάλα στα δίχτυα με τον Μπενζεμά, αλλά το γκολ να μη μετράει λόγω οφσάιντ. Στην ανάπαυλα, ο Κιλιάν Εμπαπέ δεν βγήκε από τα αποδυτήρια, για προληπτικούς λόγους, λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο.

Η Γαλλία είχε ακόμα το πάνω χέρι και βρήκε τελικά το γκολ σε μία συνεργασία του Μπενζεμά με τον Νικολα Ενκουνκού, με τον επιθετικό της Ρεάλ να κάνει δύο εκπληκτικές προσποιήσεις πριν σκοράρει για 6η φορά φέτος με το εθνόσημο και φτάσει τα 50 γκολ στη σεζόν. Οι Δανοί δεν είχαν πει την τελευταία λέξη, με τον Κάσπερ Χιούλμαντ να ρίχνει στον αγώνα τον Κορνέλιους στο 60′ και τον επιθετικό της Τράμπζονσπορ να βρίσκει δύο γκολ χάρη σε κενά της γαλλικής άμυνας και να κανει την ανατροπή.

Για τον ίδιο όμιλο, η Αυστρία πήρε μεγάλη νίκη με 3-0 μέσα στο Όσιγεκ επί της Κροατίας και βρέθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι Αυστριακοί προηγήθηκαν κόντρα στη ροή του αγώνα με τον Μάρκο Αρναούτοβιτς στο 41ό λεπτό, γκολ που τους έδωσε το μομέντουμ. Στο 2ο ημίχρονο ήταν ανώτεροι, βρήκαν δύο γκολ στα πρώτα τρία εύστοχα σουτ με τους Μίχαελ Γκρέγκοριτς και Μάρσελ Ζάμπιτσερ και έφυγαν με το “τρίποντο”.