Nations League: Αλληλοεξουδετέρωση για Ιταλία και Γερμανία, θρίαμβος για Τουρκία
05/06/2022 00:08

Ιταλία και Γερμανία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στην πρεμιέρα τους στο Nations League, ύστερα από ένα εξαιρετικό παιχνίδι με τον 18χρονο Γουίλ Γκνοντό να κλέβει την παράσταση στο ντεμπούτο του. Η Τουρκία διέλυσε τα Νησιά Φερόε, νίκη και για Μαυροβούνιο κόντρα στη Ρουμανία

Σε ένα θεαματικό παιχνίδι στο “Νταλ’ Άρα” της Μπολόνια μεταξύ Ιταλίας και Γερμανίας, οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 για την 1η αγωνιστική του 3ου ομίλου στη League A για το Nations League.

Η “σκουάντρα ατζούρα” παρατάχθηκε με αρκετές αλλαγές και νεαρούς ποδοσφαιριστές ύστερα από την ήττα της στο Finalissima, με τον Ρομπέρτο Μαντσίνι να δίνει ντεμπούτο στον Ντάβιντε Φρατέζι. Οι Γερμανοί παρατάχθηκαν με πιο κανονική ενδεκάδα και 4-2-3-1, έχοντας τον Τίμο Βέρνερ στην κορυφή και τον Κάι Χάβερτς στον πάγκο.

Το 1ο ημίχρονο ήταν αρκετά γεμάτο, με τις δύο ομάδες να έχουν αρκετές τελικές. Οι περισσότερες ήταν για τα “πάντσερ” που με όμορφους συνδυασμούς πατούσαν συχνά στην αντίπαλη περιοχή. Ο Σερζ Γκνάμπρι ήταν ο πιο απειλητικός παίκτης τους, όμως η αστοχία και λίγο ο Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα κράτησαν το μηδέν στην εστία των γηπεδούχων. Οι Ιταλοί είχαν να αντιπαραθέσουν ένα δοκάρι με σουτ του Τζιανλούκα Σκαμάκα έξω από την περιοχή και ορισμένα σουτ στην κόντρα που δεν είχαν μεγάλη τύχη.

Το 2ο ημίχρονο άρχισε χωρίς αλλαγές για τους δύο προπονητές και είχε πιο χαμηλό τέμπο. Η πρώτη αλλαγή του Μαντσίνι ήταν ο 18χρονος Γουίλ Γκνοντό της Ζυρίχης, ο οποίος πέρασε στον αγώνα στο 65′ και στο 70′ έβγαλε την ασίστ για το 1-0 του Λορέντζο Πελεγκρίνι. Οι πανηγυρισμοί κράτησαν μόλις τρία λεπτά, αφού έπειτα από ακόμα μία οργανωμένη επίθεση των φιλοξενουμένων, η μπάλα έφτασε στην περιοχή και ο Γιόσουα Κίμιχ ισοφάρισε σε 1-1.

Στα τελευταία λεπτά η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω, με τους παίκτες του Χάνσι Φλικ να φτάνουν πιο κοντά στο νικητήριο γκολ αλλά να μην το βρίσκουν. Ο Γερμανός τεχνικός γνώρισε την πρώτη ήττα του στον πάγκο της “νατσιοναλμάνσαφτ”, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τη 2η θέση του ομίλου, πίσω από την Ουγγαρία που νωρίτερα νίκησε την Αγγλία.

Στη League B, το Μαυροβούνιο επικράτησε με 2-0 της Ρουμανίας για τον 3ο όμιλο και συνέχισε με νίκες, ύστερα από εκείνη του Μαρτίου κόντρα στην Ελλάδα. Η ομάδα του Μίοντραγκ Ραντούλοβιτς ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και τελικά βρήκε το γκολ στο 66′ της συνάντησης με τον πιο φορμαρισμένο επιθετικό της (έστω κι αν αγωνίζεται στη Νότια Κορέα), τον Στέφαν Μουγκόσα. Στο 84′, σε μία κόντρα από αριστερά και κακή αντίδραση της άμυνας των Ρουμάνων, ο Αντρίγια Βούκτσεβιτς συνδύασε το ντεμπούτο του με γκολ.

Στη League C και τον 1ο όμιλο, η Τουρκία επιβλήθηκε με 4-0 των Νησιών Φερόε στην Κωνσταντινούπολη, σε ένα αρκετά μονόπλευρο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι απέναντι σε μία ομάδα που στήθηκε αρκετά αμυντικά. Παρ’ όλα αυτά, βρήκαν τα γκολ σε αντεπιθέσεις, πρώτα με τον Τζενγκίζ Ουντέρ στο 37′ και κατόπιν με τον Χαλίλ Ντερβίσογλου στο 47′ κι ενώ ο Ουντέρ σκόραρε ξανά σε αντεπίθεση λίγο αργότερα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 82′ ο Σερντάρ Ντουρσούν με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ και στο 86′ ο Μερίχ Ντεμιράλ με κοντινό πλασέ.