ΑΠΟΕΛ: Δεν του… πάει η Βουλγαρία
15/06/2022 15:02

Το ΑΠΟΕΛ κληρώθηκε με την Μπότεφ Πλοβντίβ για τον δεύτερο γύρο του Conferens League, όμως η προϊστορία με τις ομάδας από την Βουλγαρία δεν είναι με το μέρος του.

Οι γαλαζοκίτρινοι έχουν αντιμετωπίσει στο παρελθόν δύο φορές ομάδες από την βαλκανική χώρα, και αποκλείστηκε ισάριθμες φορές.

Η πρώτη ήταν στον πρώτο γύρο του Κυπέλλου UEFA τη σεζόν 1985-1986, όταν αντιμετώπισε την Λοκομοτίβ Σόφιας. Το πρώτο παιχνίδι ήταν στο Μακάρειο, με τις δύο ομάδες να μένουν στο ισόπαλο 2-2, με τους γαλαζοκίτρινους να προηγούνται δύο φορές με τους Νίκο Προκόπη στο 20ο λεπτό και ΜακΝτέρμοτ στο 49′, όμως οι Βούλγαροι ισοφάρισαν ισάριθμες φορές.

Στη Σόφια, το ΑΠΟΕΛ ανέτρεψε γρήγορα το προβάδισμα που πήραν οι γηπεδούχοι (12′) προηγήθηκε πολύ γρήγορα με τον Μούρς (17′) και τον Ιωάννου (23′), όμως δεν άντεξε στην πίεση της Λοκομοτίβ που ισοφάρισε στα τελευταία λεπτά (80′) και έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί οι γηπεδούχοι σημείωσαν άλλα δύο γκολ και πήρε την πρόκριση.

Η δεύτερη φορά ήταν τη σεζόν 1999-2000 όταν στον προκριματικό γύρο του Κυπέλλου UEFA αντιμετώπισαν στην Λέφσκι Σόφιας. Πάλι ισοπαλία στο Μακάρειο, χωρίς γκολ (0-0) και ήττα με 2-0 στη Σόφια, για να αποκλειστούν εκ νέου οι γαλαζοκίτρινοι.

Ευχή του ΑΠΟΕΛ είναι να μην τριτώσει το κακό και οι γαλαζοκίτρινοι να βρεθούν στην επόμενη φάση των προκριματικών του Κόνφερενς Λιγκ.