Πρωταθλητής με… σκούπα ο Ολυμπιακός
17/06/2022 22:58

Έξι χρόνια μετά το τελευταίο του πρωτάθλημα, 25 χρόνια μετά το τελευταίο του double και ο Ολυμπιακός είναι ξανά κυρίαρχος του ελληνικού μπάσκετ αφού «σκούπισε» (όπως είχε κάνει και τη σεζόν 2014-15) τον Παναθηναϊκό με 3-0 νίκες.

Όλα ήταν θέμα μομέντουμ και ενός ξεσπάσματος για τον πρωταθλητή Ολυμπιακό στον χθεσινό 3ο και τελευταίο τελικό. Οι ερυθρόλευκοι όσο ο Νέντοβιτς έπαιζε ένας εναντίον όλων είχαν… ζόρια αλλά μόλις ο Σέρβος αποσύρθηκε από τον Βόβορα στο 12ο λεπτό και μέχρι να επιστρέψει, “καθάρισαν” αγώνα και πρωτάθλημα. Ένα πρωτάθλημα το οποίο φυσικά κατέκτησαν απόλυτα δίκαια αφού μέτρησαν την 7η συνεχόμενη μάλιστα νίκη τους επί του «αιώνιου» αντιπάλου μέσα στη φετινή σεζόν. Επίδοση ρεκόρ στην ιστορία των αναμετρήσεων των «αιωνίων».

Ο Παναθηναϊκός όσο ο Νέντοβιτς (με τον Παπαγιάννη να συνεπικουρεί) ήταν στο παρκέ δεν ήταν απλά ανταγωνιστικός αλλά είχε βλέψεις νίκης ώστε να χαλάσει τη φιέστα τίτλου που είχαν ετοιμάσει 12.000 φίλοι του Ολυμπιακού.

Με τον Σέρβο ασταμάτητο να βάζει 16 πόντους στα πρώτα 12 λεπτά της αναμέτρησης προηγήθηκαν 15-13 και 35-32 με επιμέρους 13-4 στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου. Σε εκείνο το σημείο ο Βόβορας τον απέσυρε για να πάρει ανάσες κίνηση που αποδείχθηκε μοιραία για τον Παναθηναϊκό. Ο Ολυμπιακός γύρισε αμέσως την άμυνά του σε ζώνη, οι πράσινοι πανικοβλήθηκαν και άρχισαν να χάνουν το ένα σουτ μετά το άλλος και να κάνουν παιδαριώδη λάθη.

Αποτέλεσμα; το 32-35 μέσα σε 7 λεπτά μετατράπηκε σε 55-38 με επιμέρους σκορ 23-3 και δράστες τους Βεζένκοβ και Σλούκα για τον Ολυμπιακό με τον Παναθηναϊκό στο διάστημα αυτό να έχει: 1/7 εντός πεδιάς σουτ και 6 λάθη ενώ σε όλη την πρώτη περίοδο δεν είχε ούτε ένα.

Εκεί ουσιαστικά τελείωσε και ο τελικός. Ο Ολυμπιακός με τον αέρα του +17 κράτησε ένα σταθερό προβάδισμα το οποίο ουδέποτε έπεσε κάτω από τους 10 μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης αφού ο Βεζένκοβ στην 3η περίοδο και ο Σλούκας στην τελευταία έκαναν τη διαφορά ενώ ο Παναθηναϊκός πέραν του Νέντοβιτς δεν είχε σχεδόν κανένα άλλο σημείο αναφορά στην επίθεση στο 2ο ημίχρονο.

Οι πράσινοι μείωσαν μέχρι τους 10 (63-53) αλλά το 10-3 του Ολυμπιακού με δύο σερί καλάθια του ΜακΚίσικ έκαναν το 73-56 στο 33ο λεπτό και το 13ο πρωτάθλημα στην ιστορία της ομάδας του Μπαρτζώκα ήταν ήδη γεγονός.