Η Σάκκαρη λύγισε και αποκλείστηκε από το Berlin Open
18/06/2022 15:32

Η Μαρία Σάκκαρη (Νο6) το πάλεψε μέχρι τέλους σε έναν απίστευτο αγώνα ράλι που διήρκησε περισσότερο από τρεις ώρες, αλλά τελικά γνώρισε την ήττα με 2-1 (6-7, 6-4, 6-4) σετ από την Μπελίντα Μπέντσιτς (Νο17), η οποία για δεύτερη σερί χρονιά πήρε την πρόκριση στον τελικό του Berlin Open.

Η Μαρία Σάκκαρη (Νο6) λύγισε σε έναν συγκλονιστικό ημιτελικό, που διήρκησε κάτι παραπάνω από τρεις ώρες, κόντρα στην Μπελίντα Μπέντσιτς (Νο17), με την Ελβετή να επικρατεί με ανατροπή 2-1 (6-7, 6-4, 6-4), αποκλείοντας την Ελληνίδα πρωταθλήτρια από το Open του Βερολίνο.

Η Νο6 στον κόσμο ξεκίνησε δυναμικά, παίρνοντας τα δύο πρώτα game, όμως η Ελβετή με δύο break και ένα service game πήρε το προβάδισμα με 3-2. Αν και η Σάκκαρη έχασε για λίγο τον ρυθμό της, με την πίεση που ασκούσε η Μπέντσιτς να τη βγάζει από τα νερά της, κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ στο tie break με 7-6.

Το δεύτερο σετ ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τις δύο τενίστριες να κρατούν τα σερβίς τους στα πρώτα εννέα game. Στο 10ο game η Σάκκαρη έσβησε τέσσερα break point, όμως η Μπέντσιτς εκμεταλλεύτηκε το πέμπτο πλεονέκτημα για να κατακτήσει το 2ο σετ και να μείνει “ζωντανή” για την πρόκριση στον τελικό.

Αρκετά συγκεντρωμένες μπήκαν στο τρίτο σετ οι δύο αθλήτριες. Η Μαρία είχε την ευκαιρία να πάρει το πέμπτο game και κατά συνέπεια το προβάδισμα, όμως η Μπέντσιτς όχι μόνο έσβησε το πρώτο break point, αλλά με άσσο ισοφάρισε σε 40-40.

Στη συνέχεια μάλιστα, η Ελβετή έσβησε ακόμα δύο φορές το πλεονέκτημα της Σάκκαρη και κράτησε το σερβίς της για το 3-2.

Η Νο6 στον κόσμο έμεινε συγκεντρωμένη στο 10ο game έσβησε τρία Match point, αλλά η Μπέντσιτς κατέκτησε το 2ο σετ και για δεύτερη διαδοχική χρονιά θα βρεθεί στον τελικό του Open στο Βερολίνο.

Εκεί θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια από το δεύτερο ζευγάρι των ημιτελικών, είτε τη φιναλίστ του Roland Garros, Ονς Ζαμπέρ, είτε τη Νο7 του ταμπλό, Κόκο Γκοφ.