Ριντ – Ολυμπιακός 2-0: Πρώτο φιλικό ξεμούδιασμα στην Αυστρία με ήττα
24/06/2022 21:43

Ο Ολυμπιακός έδωσε το πρώτο του φιλικό επί αυστριακού εδάφους και ηττήθηκε 2-0 από τη Ριντ με τα γκολ των Μόνσαϊν (55′) και Νουτς (68′). Ο Πέδρο Μαρτίνς χρησιμοποίησε 21 ποδοσφαιριστές.

Το πρώτο του φιλικό στο πλαίσιο του βασικού σταδίου προετοιμασίας του έδωσε ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκοι αναμετρήθηκαν με τη Ριντ στο Πόιερμπαχ, όπου ηττήθηκαν 2-0 χάρη στα γκολ των Μόνσαϊν στο 55′ και Νουτς στο 68′.

Για τον Πέδρο Μαρτίνς ήταν μία καλή ευκαιρία να δοκιμάσει πράγματα και καταστάσεις χρησιμοποιώντας 21 ποδοσφαιριστές συνολικά. Οι παίκτες του Ολυμπιακού επίσης ξεμούδιασαν και έκανα ένα πρώτο βήμα στην ανάκτηση του αγωνιστικού ρυθμού, έπειτα από αρκετό καιρό απραξίας.

Καλύτερος ο Ολυμπιακός στο α’ μέρος

Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν το παιχνίδι με τον Κρίστινσον κάτω από τα δοκάρια. Οι Μπα, Μανωλάς, Κούτρης και Ανδρούτσος συνέθεσαν την τετράδα στην άμυνα. Κανέ, Αγκιμπού Καμαρά και Φαντιγκά αγωνίστηκαν στη μεσαία γραμμή. Ο Ραντζέλοβιτς με τον Καρβάλιο στα εξτρέμ και τον Αραμπί κορυφή.

Ο Ολυμπιακός από τα πρώτα λεπτά του α’ μέρους κυκλοφορούσε και προσπαθούσε να γίνει επιθετικός. Στο 29′ χάθηκε η πρώτη καλή στιγμή για τους παίκτες του Μαρτίνς. Ο Φαντιγκά από τα αριστερά συνδυάστηκε με τον Αραμπί, έκανε το σουτ, αλλά ήταν άστοχος.

Στο 36ο λεπτό ο Ολυμπιακός έχασε την σπουδαιότερη στιγμή του α’ μέρους. Ο Κούτρης σούταρε με το αριστερό στα όρια της περιοχής, ο κίπερ της Ριντ όμως έδιωξε σε κόρνερ πάνω από την εστία του. Στο 40′ είχε νέα καλή φάση, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καρβάλιο. Οι ερυθρόλευκοι είχαν την κατοχή, πίεζαν ψηλά και έψαχναν να αναπτυχθούν κυρίως από τα άκρα.

Δύο γκολ οι Αυστριακοί στο β’ μέρος

Στο ξεκίνημα του β’ μέρους ο Ολυμπιακός εξακολουθούσε να έχει την μπάλα στην κατοχή του, χωρίς ωστόσο να γίνεται απειλητικός. Στο 53′ η Ριντ κέρδισε πέναλτι, έπειτα από μαρκάρισμα του Μπα. Ο Μόνσαϊν ανέλαβε και την εύστοχος για το 1-0. Μάλιστα, ο ίδιος παίκτης λίγο αργότερα έχασε μεγάλη ευκαιρία, μετά από λάθος του Ανδρούτσου.

Στο 61ο λεπτό ο Μαρτίνς άλλαξε εννέα από τους έντεκα παίκτες του. Η νέα ουσιαστικά ενδεκάδα αποτελούνταν από τους Κρίστινσον, Παπασταθόπουλος, Μπαγκαλιάνης, Σισέ, Παπαδόπουλος, Φαντιγκά, Μαντί Καμαρά, Εμβιλά, Βαλμπουενά, Τικίνιο και Χασάν σε σχηματισμό 4-4-2.

Το παιχνίδι έγινε πιο μαχητικό, με τους Αυστριακούς να διευρύνουν στο 68′ το προβάδισμά του. Ο Στέφαν Νουτς έκανε το 2-0 με πλασέ, έπειτα από στρώσιμο του Μάρτιν από τα αριστερά. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν υπήρξε κάποια ουσιαστική αλλαγή και το σκορ παρέμεινε έως το φινάλε. Δύο στιγμές που δεν απείλησαν σοβαρά είχαν προς το τέλος Χασάν και Τικίνιο.

Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού: Κρίστινσον, Μπα, Μανωλάς Κούτρης, Ανδρούτσος, Κανέ, Αγκιμπού Καμαρά, Φαντιγκά, Ραντζέλοβιτς, Καρβάλιο, Αραμπί

Μετά το 61′ έπαιξαν οι: Κρίστινσον, Παπασταθόπουλος, Μπαγκαλιάνης, Σισέ, Παπαδόπουλος, Φαντιγκά (75′ Ντιμπί Κεϊτά), Μαντί Καμαρά, Εμβιλά, Βαλμπουενά, Τικίνιο και Χασάν.