19οι Μεσογειακοί Αγώνες – Οράν 2022: Γράψαμε ιστορία και στην πάλη / Χάλκινο ο Χοίρας
28/06/2022 22:49

Η Κυπριακή Ολυμπιακή Επιτροπή έγραψε και στην πάλη ιστορία, καθώς κατέκτησε χάλκινο μετάλλιο στους Μεσογειακούς Αγώνες στο Οράν της Αλγερίας. Αυτό είναι το τέταρτο μας χάλκινο μετάλλιο στις πρώτες τρεις μέρες των αγώνων

ΤΟΥ ΑΠΕΣΤΑΛΜΕΝΟΥ ΚΟΕ-ΕΑΚ ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΤΣΙΟΛΑΚΗ

Συνεχίζονται οι επιτυχίες για την αποστολή της Κυπριακής Ολυμπιακής Επιτροπής στους Μεσογειακούς Αγώνες του Οράν της Αλγερίας, καθώς το βράδυ της Τρίτης (28/06) κερδίσαμε το τέταρτο χάλκινο μας μετάλλιο. Αυτή τη φορά στην πάλη με τον Χαράλαμπο Χοίρα στα 86kg, ο οποίος επικράτησε με 6-1 στον μικρό τελικό του Αλβανού Osman Hajdari.

Πρόκειται για μεγάλη επιτυχία για τη αποστολή μας, καθώς πρόκειται για το 4ο χάλκινο μετάλλιο σε τρεις μέρες. Θυμίζουμε ο άλλος αθλητής μας, Αλέξανδρος Καουσλίδης στα 120kg πέρασε στον β’ γύρο, καθώς κέρδισε 4-0 τον Σαρέμ από την Συρία, όμως έχασε στον β΄ γύρο από τον Αιγύπτιο Χεμίντα.

Ο δρόμος προς το μετάλλιο!

Μπορεί ο αθλητής μας να έχασε στον πρώτο του αγώνα από τον Τούρκο Ερντίν, όμως ο αντίπαλος πέρασε στον τελικό και έτσι μέσω ρεπεσάζ φτάσαμε στον μικρό τελικό. Εκεί ο Χοίρας έδειξε χαρακτήρα, πείσμα και θέληση για διάκριση, πράγμα που το κατάφερε. Έτσι επικράτησε καθαρά με 6-1 του Αλβανού πρωταθλητή και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο για την αποστολή της Κυπριακής Ολυμπιακής Επιτροπής.