Μεγάλη νίκη για την Κύπρο!
30/06/2022 23:04

Την πρώτη της νίκη στην προ-προκριματική φάση του Ευρωμπάσκετ 2025 πέτυχε η Εθνική Ανδρών, κερδίζοντας μία από τις πιο δυνατές ομάδες του ομίλου, την Ελβετία, με 71-63, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της διοργάνωσης. Ο επόμενος αγώνας για την ομάδα μας είναι εκτός έδρας, την ερχόμενη Κυριακή (03/07, 19:00) απέναντι στην Αυστρία, για την 6η αγωνιστική.

Στο 6′ οι φιλοξενούμενοι είχαν διαφορά πέντε πόντων (9-14), μετά το λέι απ από τον Kovac, με την Εθνική μας να μπαίνει μπροστά δυόμιση λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (17-16) με το καλάθι του Μουόσα, ενώ ακολούθησε τρίποντο από τον ίδιο καλαθοσφαιριστή (20-16). Μισό λεπτό πριν από την ολοκλήρωση της περιόδου οι Ελβετοί προηγήθηκαν (20-21) με δίποντο του Martin, με τον Μιχαήλ να βάζει ξανά μπροστά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα (22-21).

Οι εναλλαγές στο σκορ συνεχίστηκαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Στο 19′ ο Τίγκας μετά από κλέψιμο έκανε το λέι απ και έδωσε προβάδισμα δύο πόντων (38-36), ενώ στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Γιανναράς με βολές έκανε το 43-38. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με καλάθι του Kazadi (43-30).

Ένα τρίποντο του Στυλιανού και ένα λέι απ από τον Τίγκα έδωσαν αέρα οκτώ πόντων (48-40) στην Εθνική μας στο 23’, διαφορά που υπήρχε και στο τέλος της τρίτης περιόδου που ολοκληρώθηκε λίγο μετά το καλάθι του Παντελή (54-46).

Ο Πασιαλής με λέι απ στο 31′ έφερε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (57-46), με τους Ελβετούς να πλησιάζουν στους πέντε (63-58) στο 34′. Τελικά, η διαφορά κρατήθηκε στα ίδια επίπεδα, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από 17 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο και την Εθνική μας να πετυχαίνει τη μεγάλη νίκη με σκορ 71-63.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 43-40, 54-46, 71-63