ΑΕΚ: Νίκη επί της Ραπίντ Βιέννης στο δεύτερο τεστ (vid)
02/07/2022 19:00

Στο δεύτερό της φιλικό στο εξωτερικό όπου προετοιμάζεται (Ουγγαρία αλλά το ματς διεξήχθη στην Αυστρία), η ΑΕΚ ούσα και σε καλύτερη αγωνιστική κατάσταση, κέρδισε τη Ραπίντ Βιέννης με 3-2.

Ο Χοσέ Λουΐς Όλτρα είδε αυτά που ήθελε από την ομάδα του στο πρώτο φιλικό με την Ουνιβερσιτατέα Κραϊόβα χωρίς να τον νοιάζει και ιδιαίτερα η εικόνα και το αποτέλεσμα, όμως, απέναντι στην ομάδα της Αυστρίας έβγαλε τα συμπεράσματά του και πλέον η ΑΕΚ ετοιμάζεται για το επόμενο με την Κισβάρντα, το οποίο φυσικά είναι κι αυτό υψηλού δυσκολίας. Αυτό επειδή η ουγγρική ομάδα προετοιμάζεται επίσης για τις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις.

Τα γκολ πέτυχαν οι Ολατούντζι, Σανχούρχο και Ρόμο, ενώ το παιχνίδι διεξήχθη υπό το βλέμμα του προέδρου της ΑΕΚ, Άντρου Καραπατάκη. Η Ραπίντ ισοφάρισε δύο φορές στο 68’  και στο 77’.

EΔΩ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ!

H σύνθεση της ΑΕΚ και οι αλλαγές: Πίριτς, Χριστοφόρου (60′ Κάσας), Γκονθάλεθ (60′ Τόμοβιτς), Μιλίτσεβιτς (60′ Χαραλάμπους), Γκαρθία (60′ Ανδρέου), Φαράζ (60′ Ναούμ), Μάμας (60′ Mαρτής), Γκουστάβο (60′ Σανχούρχο), Γκιούρτσο (46′ Άλτμαν), Τριτσκόφσκι (46′ Εγγλέζου), Ολατούντζι (46′ Ντάρμπισαϊαρ / 60′ Ρόμο).

Η περιγραφή της αναμέτρησης:

1′ Έναρξη αγώνα.

10′ Παράλληλη μπαλιά του Φαράζ, προ του Γκιούρτσο απομάκρυναν οι αμυντικοί.

28′ Xαμένη ευκαιρία με τον Ολατούντζι.

30′ Γκολ για την ΑΕΚ με τον Βίκτορ Ολατούνζι ο οποίος σε τετ-α-τετ πλάσαρε εύστοχα μετά από ασίστ του Τριτσκόφσκι!

45′ Tέλος πρώτου ημιχρόνου.

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

65′ Καλη εκτέλεση φάουλ για την Ραπίντ, η μπάλα μόλις έξω. Πιέζουν οι Αυστριακοί.

68′ Γκολ! Ισοφάρισε με τον Σάβιτς η Ραπίντ, με διαγώνιο βολέ από κοντινή απόσταση.

72′ Γκολ! 2-1 πήρε και πάλι προβάδισμα η ομάδα της Λάρνακας, με κεφαλιά του Σανχούρχο μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ναούμ.

77′ Γκολ! Ισοφάρισε εκ νέου η Ραπίντ με τον Κρίβακ.

86′ Γκολ! Ο Χοσέρ Ρόμο έκανε το 3-2 για την ΑΕΚ με κεφαλιά-ψαράκι.