Χ-ορταστικό φιλικό με πολλά γκολ στο ΓΣΠ (Βίντεο/Φωτογραφίες)
12/07/2022 20:52

Δυνατό φιλικό πραγματοποίηθηκε το βράδυ της Τρίτης (12/07) στη Λευκωσία ανάμεσα σε ΑΠΟΕΛ-ΑΕΚ, λίγες μέρες πριν από τις υποχρεώσεις των δύο ομάδων στην Ευρώπη.
Το ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε με 1-0 στο α’ ημίχρονο με πλασέ του Ντάλσιο. Στο β’ ημίχρονο τα τρία γκολ επιτεύχθηκαν μέσα σε 7 λεπτά όταν η ΑΕΚ αρχικά ισοφάρισε σε 1-1 με τον Αλντμάν, το ΑΠΟΕΛ πήρε ξανά προβάδισμα με τον Σαρφό στο 72′ και ένα λεπτό αργότερα η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 2-2 με τον Μιλίσεβιτς.
Τον αγώνα παρακολούθησαν τέσσερεις χιλιάδες φίλαθλοι.

ΑΠΟΕΛ : Μπέλετς, Σούσιτς (46′ Τσεμπάκ), Καρώ, Κρέσπο, Γουίλερ, Νταουσβίλι, Ντάλσιο, Σαρφό, Θεοδώρου (65′ Σατσιάς), Ντονγκαλά (59′ Ντιαβαρά), Ηλία.

ΑΕΚ : Πίριτς, Σανχούρχο, Λέδες, Φαράζ (63′ Γκάμα), Μιλίσεβιτς, Εγγλέζου (46′ Μάμας), Χριστοφόρου, Τόμοβιτς,Τρισκόφσκι (63′ Άλτμαν), Γκιούρτσο (46′ Ροσάλες), Λόπες (63′ Ολατούντζι).

Εξέλιξη αγώνα:

1′ Έναρξη αγώνα.

3′ Σουτ του Ντάλσιο, σε ετοιμότητα ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ.

12′ Σουτ του Τρισκόφσκι εκτός περιοχής, μπλοκάρει τη μπάλα ο Μπέλετς.

15′ ΓΚΟΛ 1-0 το ΑΠΟΕΛ μετά την προσπάθεια του Ντάλσιο ο οποίος πλάσαρε η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι, ακολούθως στον Πίριτς και μετά αυτή κατέληξε στα δίκτυα.

24′ Προσπάθεια του Γκιούρτσο έδιωξε σε κόρνερ ο Κρέσπο.

34′ Μεγάλη ευκαιρία ο ΑΠΟΕΛ. Ο Γουίλερ σέντραρε από αριστερά, όμως, ο Ηλία δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ΑΕΚ.

37′ Απευθείας φάουλ του Γκιούρτσο, ο Μπέλετς έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

38′ Πτώση Ηλία στην περιοχή, ζήτησε πέναλτι το ΑΠΟΕΛ, αντίθετη άποψη ο διαιτητής.

45′ Ένα λεπτό καθυστέρηση.

45′ + 1′ Λήξη ημιχρόνου.

Με αλλαγές στο Β’ ημίχρονο.
Τσεμπάκ αντί Σούσιτς στο ΑΠΟΕΛ.
Μάμας και Ροσάλες αντί Γκιούρτσο και Εγγλέζου στην ΑΕΚ.

46′ Έναρξη αγώνα.

46′ Διακοπή, λόγω τραυματισμού, Πίριτς και Μιλίσεβιτς.

50′ Άστοχο σουτ του Λόπες.

51′ Διαμαρτυρίες της ΑΕΚ για χέρι του Ντάλσιο στην περιοχή.

59′ Αλλαγή στο ΑΠΟΕΛ, ο Ντιαβαρά αντικαθιστά τον Ντονγκαλά.

-63′ Τριπλή αλλαγή ο Όλτρα. Άλτμαν αντί Τρισκόφσκι,  Γκάμα αντί Φαράζ, Ολατούντζι αντί Λόπες.

-65′ Ο Σατσιάς στη θέση του Θεοδώρου.

66′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Το πλασέ του Ολατούντζι ανάγκασε τον Μπέλετς διώξει τη μπάλ όμως προς τον Άλτμαν ο οποίος σκόραρε και έφερε το ματς στα ίσα. Διαμαρτυρίες για οφσάιντ.

72′ ΓΚΟΛ 2-1 ο ΑΠΟΕΛ! Φάουλ του Σαρφό, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, ακολούθως στο χέρι του Πίριτς και μετά στα δίκτυα.

73′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ που ισοφαρίζει σε 2-2 με δυνατό σουτ του Μιλίσεβιτς από το ύψος της περιοχής.

76′ Επτά αλλαγές στο ΑΠΟΕΛ. Ο Αυγούστή έριξε στο ματς τους Έσελινκ, Μούγιανιτς, Γαβριήλ, Πολυκάρπου, Τζιαμά, Βρόντη και Γεωργίου. Εκτός οι Σαρφό, Καρώ, Νταουσβίλι, Γουίλερ, Ηλία, Κρέσπο και Ντάλσιο.

80′ Τριπλή αλλαγή στην ΑΕΚ. Ρόμο, Κάσας, Γκονζάλες αντί των Σανχούρχο, Μιλίσεβιτς και Χριστοφόρου.

81′ Κίτρινη στον Κάσας για φάουλ.

87′ Άστοχο πλασέ του Λέδες.

90′ Άστοχο σουτ του Ρόμο.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Σούσιτς, Καρώ, Κρέσπο, Γουίλερ, Νταουσβίλι, Ντάλσιο, Σαρφό, Θεοδώρου, Ντονγκαλά, Ηλία.
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγγίρης, Τζιαμάς, Έσελινκ, Σατσιάς, Γαβριήλ, Τσεμπάκ, Ντιαβαρά, Πολυκάρπου, Μούγιανιτς, Γεωργίου.

ΑΕΚ: Πίριτς, Σανχούρχο, Λέντες, Τρισκόφσκι, Φαράζ, Μιλίσεβιτς, Λόπες, Εγγλέζου, Κύπρος, Τόμοβιτς, Γκιούρσκο.
Στον πάγκο: Στυλιανίδης, Τούμπας, Κάσας, Γκάμα, Ρόμο, Ροσάλες, Μίκελ, Ολατούτζι, Αντρέου, Σιαθάς, Μαρτής, Ναούμ.

** Τον αγώνα θα διαιτητεύσει ο Κωνσταντίνος Φωτίου με βοηθούς διαιτητές τους Μιχάλη Σωτηρίου και Παύλο Γεωργίου. Τέταρτος διαιτητής ορίστηκε ο Ιωάννης Χριστοδούλου.