ΑΠΟΕΛ: Καλύτεροι, άρα στο ΓΣΠ να το αποδείξουν
21/07/2022 20:21

Απέναντι σε μία πιο έτοιμη ομάδα, οι γαλαζοκίτρινοι του Αυγουστή μπορούσαν να είχαν κερδίσει στη Σόφια και πλέον καλούνται να το κάνουν εντός έδρας

Με τον κανονισμό των εκτός τερμάτων να μην ισχύει εδώ και μία διετία στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις (από φέτος και στο δικό μας κύπελλο), ο χθεσινοβραδινός αγώνας στη Σόφια ανάμεσα στην Μπότεφ Πλόβντιβ και τον ΑΠΟΕΛ ήταν σαν να… μην έγινε! Το 0-0 αφήνει ορθάνοιχτους τους λογαριασμούς για τις δύο ομάδες ενόψει του επαναληπτικού της άλλης εβδομάδας και σίγουρα θα χρειαστεί μεγάλη προσοχή από πλευράς γαλαζοκιτρίνων αν δεν θέλουν η φετινή ευρωπαϊκή τους περιπέτεια να ολοκληρωθεί από τον Ιούλιο.

Για την ακρίβεια, η Μπότεφ δεν ήταν, εν τέλει, η ομάδα που πιστεύαμε. Μαθαίνοντας για τις φιλοδοξίες της όταν είχε γίνει η κλήρωση, περιμέναμε πως θα είχαμε να κάνουμε με μια αρκετά επικίνδυνη ομάδα. Ειδικά στο πρώτο ματς, όπου και πιο έτοιμη κατέβηκε (με δύο αγώνες πρωταθλήματος ήδη στα πόδια των παικτών της) και έπαιζε και εντός έδρας. Στην πραγματικότητα, με όλα τα πιο πάνω υπόψιν, ο λιγότερο έτοιμος ΑΠΟΕΛ ήταν η ομάδα που θα έπρεπε να κερδίσει, αν κάποια άξιζε αυτή τη νίκη. Οι παίκτες του Σωφρόνη Αυγουστή, ωστόσο, ήταν άστοχοι στις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν, έτσι το 0-0 μοιραία έμεινε μέχρι το τέλος.

Ανασταλτικά ήταν μια μεστή εμφάνιση. Στα βαθιά έριξε από νωρίς στη σεζόν ο Αυγουστή τον μπακ Πάρι Πολυκάρπου. Ο διεθνής με την Εθνική Ελπίδων πήρε θέση στο κέντρο της άμυνας, απόντων των Καρώ και Έσελινκ. Μια σημαντική στιγμή για τον ίδιο. Ο νεαρός, από τη στιγμή που η ομάδα δεν δέχθηκε γκολ, παίρνει θετικό βαθμό. Στο 60ό λεπτό μπήκε στο παιχνίδι ο Μάριος Ηλία και έκανε το ντεμπούτο του με τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ, όπως και ο Μαρκίνιος στο 77’. Ντάλσιο, Κρέσπο και Μπέλετς, όπως αναμενόταν, ως οι πιο έτοιμοι από τους νεοφερμένους, πήραν θέση στο αρχικό σχήμα και επίσης έκαναν ντεμπούτο.

Μεσοεπιθετικά είδαμε κάποια καλά πράγματα από τους γαλαζοκίτρινους. Λαμβάνοντας υπόψιν πάντα το ότι ήταν το πρώτο επίσημο παιχνίδι της ομάδας, με τα πόδια να είναι ακόμα βαριά από την προετοιμασία. Δεν είδαμε όμως γκολ και σίγουρα σε αυτό πρέπει να δουλέψει τις επόμενες μέρες η ομάδα, αφού θα χρειαστούν στον επαναληπτικό. Και αν ένα 0-0 και στο ΓΣΠ στέλνει το ζευγάρι στην παράταση και στα πέναλτι, είμαστε βέβαιοι πως οι φίλοι του ΑΠΟΕΛ δεν θα ήθελαν να χρειαστεί κάτι τέτοιο.

Οι σημαντικές στιγμές

Στο 6ο λεπτό ο Ντάλσιο από κοντά έκανε το πλασέ αλλά αστόχησε, στην πρώτη μεγάλη στιγμή του ΑΠΟΕΛ. Άστοχος και ο Θεοδώρου στο 18’ με σουτ εντός περιοχής και ενώ η Μπότεφ δεν μπορούσε να γίνει απειλητική. Στο 26’ ο Ετό έκανε ένα τελείωμα, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Κρέσπο. Στο 39΄ο Χάνκιτς έκανε μια εξαιρετική απόκρουση στο μακρινό σουτ του Σόουζα, κρατώντας το 0-0, για να «απαντήσει» στο 44’ ο Μπέλετς, ο οποίος σταμάτησε τον Τοκού, στη μεγαλύτερη ευκαιρία των Βούλγαρων στο α’ μέρος!

Στην επανάληψη το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό, ούτε καλές φάσεις. Οι ομάδες δεν είχαν διάθεση να πάρουν και πολλά ρίσκα όπως φάνηκε. Η υπεροχή του ΑΠΟΕΛ ήταν φλύαρη, με κάποιες επικίνδυνες πλαγιοκοπήσεις, αλλά μέχρι εκεί. Στο 80’ ο Χάνκιτς είπε «όχι» στον Μαρκίνιος σε απευθείας εκτέλεση φάουλ, στην τελευταία φάση του ματς.

ΜΑΡΙΟΣ ΧΑΤΖΗΣΤΥΛΛΗΣ (ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΑΛΗΘΕΙΑ – ΕΝΘΕΤΟ SUPER SPORT)