Άιντραχτ – Μπάγερν 1-6: Ισοπέδωση των «Αετών» στο «σπίτι» τους
05/08/2022 23:24

Πιάνοντας εκπληκτική απόδοση στο πρώτο ημίχρονο όπου πέτυχε πέντε γκολ, η Μπάγερν κατατρόπωσε με 6-1 την Άιντραχτ στη Φρανκφούρτη και άρχισε με ιδανικό τρόπο την πορεία της για την κατάκτηση του 11ου διαδοχικού τίτλου της στην Bundesliga.

Μπάγερν βγαλμένη από όνειρο μοίρασε εφιάλτες στην Άιντραχτ στην πρεμιέρα της Bundesliga!

Ούσα συντριπτικά ανώτερη στο πρώτο μέρος όπου βρήκε πέντε φορές το δρόμο προς τα δίχτυα χωρίς να βρει την παραμικρή αντίσταση και απάντηση και με υποδειγματική διαχείριση στο δεύτερο, η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκεσλμαν συνέτριψε με σκορ 6-1 την περυσινή κάτοχο του Europa League, Άιντραχτ, και έστειλε μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση για το ποιος θα είναι και φέτος το αφεντικό στην Γερμανία.

Οι πρωταθλητές Γερμανίας των 10 τελευταίων ετών ήταν καταιγιστικοί από την έναρξη του αγώνα και το φινάλε του πρώτου μέρους τους βρήκε να έχουν καθαρίσει με εκκωφαντικό τρόπο την υπόθεση τρίποντο, έχοντας πετύχει πέντε γκολ (με ισάριθμους διαφορετικούς σκόρερ) και διατηρώντας την ίδια ώρα απαραβίαστη την εστία του Νόιερ.

Η εφιαλτική βραδιά για την κάτοχο του Europa League άρχισε από το 5ο λεπτό όταν έγινε το 0-1 με έξυπνη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κίμιχ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Παβάρ να σκοράρει με δεξί διαγώνιο σουτ εντός περιοχής, μετά από αδυναμία των γηπεδούχων να διώξουν τη μπάλα από την περιοχή τους έπειτα από χτύπημα κόρνερ.

Στο 29ο λεπτό ο Σαντιό Μανέ δέχτηκε ασίστ από τον Γκνάμπρι και με κεφαλιά έγραψε το 0-3 για να ανοίξει λογαριασμό γκολ στην Bundesliga, στο 35ο λεπτό η μπάλα κρύφτηκε με εντυπωσιακό τρόπο από τους παίκτες του Νάγκελσμαν για να γίνει το 0-4 διά ποδός Μουσιάλα, ενώ το 0-5 ήρθε στο 43′ με κοντινό πλασέ του Γκνάμπρι που δεν μπόρεσε να σταματήσει ο Τραπ.

Το δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε όπως ήταν αναμενόμενο, με την Μπάγερν να κρατάει πάντως τα γκέμια και την Άιντραχτ να προσπαθεί από την πλευρά της, παίζοντας με πάθος και φιλότιμο, να βρει τουλάχιστον το γκολ της τιμής.

Αυτό ήρθε στο 64ο λεπτό όταν ο Μουάνι εκμεταλλεύτηκε ένα ολέθριο σφάλμα του Νόιερ (βγήκε εκτός περιοχής και έκανε άσχημο κοντρόλ της μπάλας) για να στείλει τη μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία, με την τελευταία λέξη να ανήκει πάντως στην Μπάγερν, και στον εκπληκτικό Μουσιάλα.

Συνθέσεις:

ΑΙΝΤΡΑΧΤ: Τραπ, Τουρέ, Τούτα, Εντικά, Κνάουφ, Ρόντε (46′ Γιάκιτς), Σο, Κόστιτς, Λίντστρεμ (46′ Λεντς), Γκέτσε, Μπορέ (46′ Μουανί)

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Παβάρ, Ουπαμεκανό, Ερναντέζ, Ντέιβις, Μίλερ (65′ Μανέ), Σάμπιτζερ (57′ Γκράβενμπερχ), Κίμιχ, Μουσιάλα, Μανέ, Γκνάμπρι (65′ Τελ).