Νέα Σαλαμίνα – Ερμής 1-0: Το… κάρφωσε ο Φλοριάν
10/08/2022 22:29

Η Νέα Σαλαμίνα νίκησε με 1-0 τον Ερμή σε φιλικό αγώνα στο «Ν. Papas Group Αμμόχωστος Επιστροφή» με το γκολ να πετυχαίνει ο Φλοριάν Τολμές.

Αναλυτική ενημέρωση από το γραφείο Τύπου της Νέας Σαλαμίνας:

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά με καλή κυκλοφορία για την ομάδα μας. Η 1η καλή φάση καταγράφηκε στο 11ο λεπτό μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μιγκελιτο και στο αμέσως επόμενο λεπτό δυνατό σουτ του Φιάκα πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι των φιλοξενουμένων. Η ομάδα μας ανέβασε ρυθμό και το παιχνίδι παίζεται στο μισό γήπεδο που αμύνεται ο Ερμής. Εξαιρετική φάση για την ομάδα μας μετά από εξαιρετική σέντρα του Θωμά και κεφάλι του Κουμουρη η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι στο 15ο λεπτό. Καλή ευκαιρία για την ομάδα μας στο 19ο λεπτό με το δυνατό σουτ του Φιακα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια.  Προηγήθηκε εξαιρετική αλλαγή παιχνιδιού από το Χ”Αντώνη προς το Θωμά που σέντραρε προς το Φιάκα.  1ο σουτ για τους φιλοξενούμενους στο 24 και εύκολη απόκρουση από τον Κίσσα. Πολύ όμορφος συνδυασμός Μιγκελίτο-Θωμά-Κουμουρη  με προβολή του τελευταίου να φεύγει μόλις άουτ στο 25. Χωρίς άλλη ιδιαίτερη φάση το α’ ημίχρονο.

Η μοναδική αλλαγή στο β’ ημίχρονο ο Φελίπε στη θέση του Ντιακιτέ. Δοκάρι για τους φιλοξενούμενους στο 47 μετά από δυνατό σουτ των φιλοξενουμένων. Όμορφη απόκρουση με τα πόδια από τον Τάσο στο 50 μετά από συνδυασμό και σουτ των φιλοξενουμένων. Μαζικές αλλαγές για την ομάδα μας στο 60 και στο γήπεδο πέρασαν Φλοριάν, Σεργίου, Κλίμοβιτς, Μάντζεκ, Φράγκος, Τιάγκο, Ντάτκοβιτς, Κατσικάς. Καλό σουτ του Φελίπε στο 66 δίπλα από το δοκάρι. Ωραία σέντρα από Φράγκο και κεφάλι από Κλίμοβιτς δίπλα από το δοκάρι στο 67. Βρισκόμαστε στο 78 χωρίς ιδιαίτερες φάσεις στο παιχνίδι. Όμορφη εκτέλεση φάουλ από τον Τιαγκο στο 80 η μπάλα μόλις έξω. Στο 81 ο Φλοριάν στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με δυνατό αριστερό σουτ μετά από πάσα του Κλίμοβιτς. Τέλος και νίκη 1-0 για την ομάδα μας.

Αρχική εντεκάδα: Κίσσας, Καλογήρου, Ντιακιτέ, Βίκτωρος, Παύλου, Νικολάου, Φιάκας, Καρλίτος, Μιγκελίτο, Κουμουρής, Χ”Αντώνης