Νέα Σαλαμίνα – Ανόρθωση 0-2: Χαρογιάν και Ουάρντα έκριναν το… βαρωσιώτικο φιλικό!
13/08/2022 22:00

Βαρωσιώτικο -φιλικό- ντέρμπι διεξήχθη στο «Αμμόχωστος-Επιστροφή», εκεί όπου η Νέα Σαλαμίνα και η Ανόρθωση αναμετρήθηκαν με σκοπό να βγάλουν επιπλέον συμπεράσματα οι Σάββας Πουρσαϊτίδης και Ντάρκο Μίλανιτς, αντίστοιχα, σε ένα δυνατό τεστ. Οι κυανόλευκοι επικράτησαν με 2-0, χάρις σε τέρμα των Χάρογιαν και Ουάρντα, που σημειώθηκαν στο β’ ημίχρονο.

Από ένα καλό 45λεπτο είχαν οι δύο ομάδες, με τη Νέα Σαλαμίνα να δικαιούται γκολ βάσει εμφάνισης στο πρώτο μέρος, αλλά να μην τα καταφέρνει. Κατέγραψε πέντε τελικές εκ των οποίων οι δύο στον στόχο. Δύο τελικές είχε Ανόρθωση, καμία εντός στόχου, με τους ερυθρόλευκους να υπερτερούν στην κατοχή της μπάλας με 53%-47%.

Στην επανάληψη υπερείχε η Ανόρθωση και έχοντας με το μέρος της την ουσία, κατάφερε με δύο γκολ μέσα σε ένα τετράλεπτο να πάρουν τη νίκη και τη Σαλαμίνα να μην μπορεί να αντιδράσει μειώνοντας. Αρχικά στο 66′ ο Χάρογιαν με κεφαλιά έκανε το 1-0, ενώ ο Ουάρντα με δυνατό μακρινό σουτ στο 70′ διαμόρφωσε το 2-0.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ!

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Mελισσάς, Σεργίου, Κατσικάς, Ντάτκοβιτς, Οφόρι (83′ Παύλου), Φράγκος, Τιάγκο, Κλίμοβιτς (63′ Κουμουρής), Φελίπε (74′ Kαρλίτος), Μάντζεκ (23′ Bίκτωρος), Τολμές (83′ Νικολάου).

Ανόρθωση (Ντάρκο Μίλανιτς): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν (70′ Αντωνίου), Χαρογιάν, Παϊσίνιο, Κορέια, Αρτυματάς, Σαμπό (70′ Ιωάννου), Πάντσεον (76′ Χρυσοστόμου), Ουάρντα (70′ Παρούτης), Φερέιρα (46′ Κατσαντώνης), Νινγκά (76′ Χριστοδουλόπουλος).

Σκόρερ: – / Χαρογιάν 66′, Ουάρντα 70′

Κίτρινες: Mελισσάς, Οφόρι, Κατσικάς / Χαρογιάν.

Αποβολές: -/-.

Διαιτητής: Δημήτρης Σολωμού.

Βοηθοί διαιτητές: Νίκος Εγγλέζου, Αδάμος Βασιλείου.

Τέταρτος: Αιμίλιος Χριστοφή.

ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ!

1′ ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ!

6′ Πρώτη καλή στιγμή στο ματς, σουτ του Φελίπε εκτός περιοχής, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Λόρια.

18′ Ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα, ο Μάντζεκ έκανε το σουτ ο Χαρογιάν έβαλε την κόντρα και η μπάλα έφυγε κόρνερ.

19′ Απειλεί ξανά η Νέα Σαλαμίνα, με τον Κατσικά να κάνει την κεφαλιά και τον Λόρια να αποκρούει στην αριστερή του γωνία.

25′ Ο Κατσικάς βρέθηκε και πάλι σε θέση βολής μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά δεν βρήκε την μπάλα με το κεφάλι όπως θα ήθελε.

33′ Εκτέλεση φάουλ από τον Αμπαρντζουμιάν, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

42′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση, ο Φράγκος με αυτοθυσία έπεσε και έβαλε κόντρα στην πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα στο σουτ του Νινγκά.

45’+ ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ!

46′ ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ!

55′ Ο Χαρογιάν βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά δεν βρήκε την μπάλα.

57′ Σουτ του Ουάρντα, άστοχο.

59′ Σέντρα του Κορέια, κεφαλιά του Νινγκά χωρίς ισορροπία η μπάλα έξω.

63′ Σκόραρε ο Κατσαντώνης μετά από σέντρα του Ουάρντα, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ορθά ως οφσάιντ.

65′ Φάση διαρκείας στην περιοχή της Νέας Σαλαμίνας, ο Πάντσεον έκανε δυνατό σουτ ο Μελισσάς έκανε ωραία απόκρουση.

66′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Κόρνερ του Πάντσεον ο Χάρογιαν ανέβηκε πιο ψηλά απ’ όλους και με δυνατή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

70′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Εξαιρετικό γκολ με μακρινό σουτ από τον Ουάρντα.

75′ Σκοράρει η Νέα Σαλαμίνα με τον Καρλίτος, αλλά στην αρχή της φάσης ήταν εκτεθειμένος ο Τολμές.