Σώθηκε σε «νεκρό» χρόνο η Πόρτο (Αποτελέσματα)
14/08/2022 22:51

Πραγματοποιώντας μια κακή εμφάνιση, η Πόρτο επικράτησε με 1-0 στην έδρα της Βιζέλα με «χρυσό» σκόρερ τον Ιβάν Μαρκάνο στο 90ο λεπτό, παίρνοντας τους τρείς βαθμούς της νίκης μια εβδομάδα πριν το ντέρμπι με τη Σπόρτινγκ στο Ντραγκάο.

Δύο ώρες νωρίτερα η «συμπολίτισσα» Μποαβίστα νίκησε με 2-1 τη Σάντα Κλάρα, διπλασιάζοντας τις νίκες της σε ισάριθμα παιχνίδια. Η Πόρτο, πήρε τη νίκη με 1-0 απέναντι στη Βιζέλα στην πρώτη της εκτός έδρας «εξόρμηση» για τη φετινή σεζόν στη LigaNos. H ομάδα του Σέρτζιο Κονσεϊσάο, είχε καθ’ όλη τη διάρκεια την κατοχή, ενώ η γηπεδούχος ομάδα προσπάθησε να «χτυπήσει» στην αντεπίθεση.

Οι «δράκοι» τη μοναδική φορά που πλησίασαν με αξιώσεις την εστία της Βιζέλα, άνοιξαν το σκορ με κοντινή προβολή του πρώην παίκτη του Ολυμπιακού, Ιβάν Μαρκάνο στο 90′ και πλέον προετοιμάζονται για το πρώτο ντέρμπι της σεζόν, απέναντι στη Σπόρτινγκ Λισαβόνας την επόμενη Κυριακή.

Νωρίτερα η Μποαβίστα, υποδέχθηκε την Σάντα Κλάρα, με τη φιλοξενούμενη ομάδα να παίρνει το προβάδισμα χάρη σε κοντινό πλασέ του Ρίλντο στο 39ο λεπτό της αναμέτρησης. Ωστόσο η γηπεδούχος ομάδα, κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο να ανατρέψει την κατάσταση εκμεταλλευόμενη και το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε από το 51ο λεπτό (αποβολή Μεσί) ισοφαρίζοντας στο 62’ με τον Γιουσουφά Ενζιέ.

Στο 66’ η Μποαβίστα, έκανε το 2-1 με τον Ταβάρες παίρνοντας κεφάλι στο σκορ. Στις καθυστερήσεις ο Γκονζάλες άφησε την Σάντα Κλάρα με 9 ποδοσφαιριστές, παραχωρώντας παράλληλα πέναλτι στη Μποαβίστα, το οποίο ωστόσο δεν εκμεταλλεύτηκε ο Ενζιέ καθώς αστόχησε. Παρόλα αυτά τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος με τους «πάνθηρες» να κάνουν το 2 στα 2 στη φετινή LigaNos.