Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Τζούντο U21: 7η στον κόσμο στο η Ζάνετ Μιχαηλίδου!
15/08/2022 15:00

Η 18χρονη Κύπρια εξασφάλισε παράλληλα τη συμμετοχή της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Γυναικών τον Οκτώβριο στο Ουζμπεκιστάν

Το Ολυμπιακό άθλημα του τζούντο αποτελεί ένα από τα πολυτιμότερα για τον κυπριακό αθλητισμό, με παρόν και μέλλον, όπως αποδεικνύεται από τις επιτυχίες των αθλητών μας σε διεθνείς διοργανώσεις! Η πιο πρόσφατη επιτυχία ήρθε το Σάββατο 13 Αυγούστου 2022, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Τζούντο U21 που διεξάγεται στον Ισημερινό.

Η 18χρονη Ζάνετ Μιχαηλίδου κατέκτησε την 7η θέση στην κατηγορία -78 κιλών γυναικών, σημειώνοντας τη σημαντικότερη διάκριση στην καριέρα της μέχρι στιγμής! Η Κύπρια αθλήτρια, η οποία φέτος μετράει τέσσερα μετάλλια σε Ευρωπαϊκά Κύπελλα U21, πέρασε άνευ αγώνα στους «16», εκεί όπου απέκλεισε την Madina Paragulgova από το Καζακστάν! Στους «8» ηττήθηκε από την Aki Kuroda της Ιαπωνίας (φώτο), ενώ στα ρεπεσάζ έχασε από την Iriskhon Kurbanbaeva του Ουζμπεκιστάν. Να σημειωθεί ότι η ίδια αθλήτρια είχε επικρατήσει της Μιχαηλίδου στον α΄ γύρο, στο αντίστοιχο περσινό Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.

Με την 7η θέση στον κόσμο στα -78 κιλά, η Ζάνετ Μιχαηλίδου αναμένεται να μαζέψει αρκετούς βαθμούς, που θα την φέρουν άνετα εντός της πρώτης 16άδας της παγκόσμιας κατάταξης, κάτι που σημαίνει ότι εξασφαλίζει την πρόκριση της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ανδρών/Γυναικών του 2022, που θα διεξαχθεί μεταξύ 6-13 Οκτωβρίου στην Τασκένδη του Ουζμπεκιστάν.

Επιπλέον, με την επιτυχία της στον Ισημερινό, η Μιχαηλίδου δικαιούται πλέον ένταξη στον Σχεδιασμό Ταλέντων του ΚΟΑ, κάτι που θα ενδυναμώσει περαιτέρω την αθλήτρια, στην προσπάθεια που κάνει για άρτια εκπροσώπηση της Κύπρου στις διεθνείς διοργανώσεις.

Η Ζάνετ Μιχαηλίδου διανύει ένα εξαιρετικό 2022! Μετράει φέτος τέσσερα μετάλλια σε Ευρωπαϊκά Κύπελλα U21. Πήρε αργυρό στην Μπάνια Λούκα και χάλκινα σε Πακς, Λινιάνο και Αθήνα.

Στον Ισημερινό είχαμε και τη συμμετοχή του Κυπριανού Ανδρέου, στην κατηγορία -73 κιλών Ανδρών. Ο 19χρονος αθλητής της ακαδημίας Monomachos Sports Club πέρασε άνευ αγώνα τον α΄ γύρο και στους «16» έχασε από τον Γερμανό Jan Ruebo.

Η Παγκύπρια Ομοσπονδία Τζούντο και ο πρόεδρος της Σώτος Τρικωμίτης συγχαίρουν την αθλήτρια, τους γονείς της Λάκη και Εσπεράντζα και την ακαδημία της Christodoulides Judo Academy, για τη νέα της διάκριση και της εύχεται ακόμη μεγαλύτερες επιτυχίες στο μέλλον. Συγχαίρουν επίσης τον Κύπρο Ανδρέου για την όλη θετική του παρουσία.