ΠΟ Αχυρώνας / Ονήσιλος – Ανόρθωση 3-3: Δοκιμές, μισή ντουζίνα γκολ και τρεις ασίστ από Λάζαρο
17/08/2022 21:00

Η Ανόρθωση πραγματοποίησε φιλικό παιχνίδι απέναντι στον ΠΟ Αχυρώνα-Ονήσιλο στην Σωτήρα, το οποίο εξήλθε ισόπαλο 3-3. Σε ένα ματς, το οποίο είχε προπονητικό χαρακτήρα, κυρίως για την Ανόρθωση, καθώς ο Ντάρκο Μίλανιτς χρησιμοποίησε περισσότερο παίκτες που δεν θεωρούνται βασικοί και έδωσε χρόνο σε αρκετούς νεαρούς.

Συγκεκριμένα αρκετά από τα μεγάλα ονόματα έμειναν εκτός από το φιλικό και ο κόουτς προτίμησε να δει τους νεαρούς παίκτες και τι μπορούν να προσφέρουν στην ομάδα. Αξιοσημείωτη ήταν η παρουσία του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου, ο οποίος ξεκίνησε βασικός στο παιχνίδι και έδωσε αυτός τις ασίστ και στα τρία τέρματα της «Κυρίας».

Πολλά λάθη στο ξεκίνημα

Στο πρώτο ημίχρονο στα πρώτα 20 λεπτά έγιναν πολλά λάθη από πλευράς Ανόρθωση και ο Αχυρώνας-Ονήσιλος κατάφερε να προηγηθεί με 2-0 με τα γκολ των Σωτήριου στο 2’ και του Νάντο στο 15’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Στην συνέχεια και μετά το εικοστό λεπτό οι παίκτες του Μίλανιτς ανέβασαν στροφές μέσα στο γήπεδο και περιόρισαν τα λάθη τους. Έτσι στο 22’ ο Κορρέα με κεφαλιά μείωσε σε 2-1 και στο 35’ ο Μιχάλης Ιωάννου κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2. Εκεί που η «Κυρία» είχε τον έλεγχο μέσα στο γήπεδο στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους μετά από κόρνερ ο Βάσκο με κεφαλιά έκανε το 3-2 για τους γηπεδούχους, αποτέλεσμα που έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Καλύτερη στο δεύτερο

Στο δεύτερο μέρος η Ανόρθωση μπήκε πολύ πιο καλύτερα και στο 52’ κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Παρούτη, ο οποίος με ατομική ενέργεια ξέφυγε από τα μαρκαρίσματα έκανε το σουτ, στέλνοντας την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα για το 3-3. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ανόρθωση γενικώς πατούσε καλύτερα, έχοντας την μπάλα στην κατοχή της, ενώ δεν κινδύνεψε και ιδιαίτερα η εστία της. Παρά το γεγονός ότι η «Κυρία» κρατούσε μπάλα δεν κατάφερε να απειλήσει ούτε αυτή ιδιαίτερα το αντίπαλο τέρμα και έτσι το αποτέλεσμα έμεινε στο 3-3.

Η Ανόρθωση άρχισε με τους Φραντζεσκή, Αντωνιάδη, Χριστοδουλόπουλο, Παρούτη, Αντωνίου, Κίκο, Σάμπο, Κορρέα, Ιωάννου, Κατσαντώνη, Χρυσοστόμου. Στο 60′ έγιναν μόνο δύο αλλαγές, αφού βγήκαν Σάμπο, Κίκο και μπήκαν Χατζημιτσής και Αργυρού.

Σκόρερ: 2′ Μ. Σωτηρίου, 15′ Νάντο (πεν.), 45′ Βάσκο / 22′ Κορρέα, 35′ Μ. Ιωάννου, 52′ Παρούτης.