Απόλλων-Ολυμπιακός 1-1: Στο «Γ. Καραϊσκάκης» θα κλείσουν τους ανοι«Χ»τούς λογαριασμούς
18/08/2022 22:00

Ο Απόλλωνας κοίταξε στα μάτια τον Ολυμπιακό Πειραιώς στον πρώτο αγώνα για τα πλέι οφ του Europa League και με την ισοπαλία 1-1 στο ΓΣΠ, θα πάει στον επαναληπτικό στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» την ερχόμενη Πέμπτη (25 Αυγούστου – 22:00) για να χτυπήσει την πρόκριση στους ομίλους της διοργάνωσης.

Σε ό,τι αφορά στην εικόνα του αγώνα, ο Απόλλωνας μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο ημίχρονο, αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό που τα είχε χαμένα. Μάλιστα, στο 10ο λεπτό οι «κυανόλευκοι» σκόραραν με τον Πίττα με το γκολ να ακυρώνεται ορθά ως οφσάιντ, όμως είχαν ήδη προειδοποιήσει. Και αφού οι «ερυθρόλευκοι» δεν άκουσαν το… καμπανάκι, οκτώ λεπτά αργότερα είδαν την μπαλα να καταλήγει στο πλεκτό τους.

Σκόρερ για τους πρωταθλητές Κύπρου ο Γιάνγκα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την κάκιστη αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού και με κοντινό πλασέ νικησε τον Βατσλίκ (18′). Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε ένα 10λεπτο μετά με τον Χουάνγκ. Ο Κορεάτης συνδυάστηκε υπέροχα με τον Ρέαμπτσιουκ, άφησε ακίνητη την άμυνα του Απόλλωνα και με υπέροχο πλασέ νίκησε τον Γιοβάνοβιτς και ισοφάρισε για τους πρωταθλητές Ελλάδος με… γκολ – ζωγραφιά.

Το γκολ του Ολυμπιακού ήρθε θα λέγαμε κόντρα στην ροή του αγώνα, σε ένα διάστημα που ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος, με αποτέλεσμα αυτό το γκολ να δώσει ισορροπία μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι ρόλοι αντιστράφηκαν, με τον Ολυμπιακό να μπαίνει φουριόζος και να χάνει τη μια κλασική ευκαιρία μετά την άλλη για να πάρει κεφάλι στο σκορ, όμως ο Γιοβάνοβιτς κατά κύριο λόγο και η άμυνα του Απόλλωνα είπαν «οχι» σε ξεκάθαρες ευκαιρίες.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε από το 65ο λεπτό και μετά, ειδικά για τον Ολυμπιακό με την αναγκαστική αλλαγή του Χουάγκ που ήταν ο πιο επικίνδυνος παίκτης στον αγωνιστικό χώρο. Ο Απόλλωνας έδωσε περισσότερη εμφάση στο πώς να κλείσει τα… ρήγματα που εντόπισε στα μετόπισθεν και να απειλήσει με αντεπιθέσεις όπως το έκανε σε 1-2 περιπτώσεις με ποιο κλασική το ακυρωθέν γκολ του Ονγκεντά σε χρόνους καθυστερήσεων. Το τελικό σφύριγμα βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 1-1.

Η ταυτότητα του αγώνα:

Απόλλων (Νταβίντ Καταλά): Α. Γιοβάνοβιτς, Καμπράλ, Πεϊμπέρν, Ρομπέρζ, Χαμάς, Χ. Κυριάκου (60′ Μπα), Κολ, Βα (46′ Ογκεντά), Πίττας, Ντιγκινί (74′ Χένρι), Γιάνγκα (60′ Σαχάρ).

Ολυμπιακός Πειραιώς (Κάρλος Κορμπεράν): Βατσλίκ, Άβιλα, Μπα, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Κούντε (90’+1 Μπουχαλάκης), Χουάνγκ (66′ Α. Καμαρά), Ζινκερνάγκελ (79′ Ντε Λα Φουέντε), Ραντζέλοβιτς (79′ Βρουσάι), Ελ Αραμπί (67′ Χασάν).

Σκόρερ: 18′ Γιάνγκα / 28′ Χουάνγκ

Κίτρινες: – / Χασάν

Κόκκινες:

Διαιτητής: Χοσέ Μαρία Σάντσεθ Μαρτίνεθ (Ισπανός).

Βοηθοί: Ραούλ Καμπανέρο (Ισπανός), Ινίγκο Πριέτο (Ισπανός).

Τέταρτος: Χοσέ Λουίς Μουνουέρα (Ισπανός).

Το LIVE της αναμέτρησης:

Όλα ετοιμα για την έναρξη του αγώνα.

1′ Πρώτο σφύριγμα.

3′ Σουτ του Ραντζέλοβιτς, ψηλά η μπάλα.

5′ Επικίνδυνο γύρισμα του Βα, έδιωξε σε κόρνερ ο Μπα.

7′ Σέντρα σουτ του Χάμπου, έδιωξε σε κόρνερ ο Βάλτσικ.

8′ Σουτ του Εμβιλά, ψηλά η μπάλα.

10′ Σκοράρει ο Πίττας αλλά ακυρώνεται σωστά το γκολ ως οφσάιντ.

17′ Μακρινό σουτ του Κούντε, δοκάρι για τον Ολυμπιακό.

18′ ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας με σκόρερ τον Γιάνγκα που εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες.

26′ Mακρινό συρτό σουτ του Πίττα η μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

29′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό, που ισοφαρίζει με τον Χουάνγκ.

42′ Κεφαλια του Ελ Αραμπί μετά από σέντρα, η μπάλα έφυγε παράλληλα.

45’+3 Τέλος ημιχρόνου.

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

50′ Διακοπή στον αγώνα λόγω καπνογόνων από τους οπαδούς του Απόλλωνα.

54′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό μετά από πάσα του Χουάγκ στον Ραντζέλοβιτς, αυτός έδωσε στον Ελ Αραμπί, ο οποίος έκανε κακό κοντρόλ και ο Ρομπέρζ να διώξει την μπάλα.

56′ Ο Χουάγκ έκανε το γύρισμα στον Ελ Αραμπί ο οποίος έκανε πλασέ με τον Γιοβάνοβιτς να αποκρούει στη γραμμή.

57′ Ο Ελ Αραμπί εντελώς μόνος απέναντι στον Γιοβάνοβιτς, πλάσαρε λίγο έξω.

61′ Καλή σέντρα του Χαμάς, ο Ντιγκινί δεν πρόλαβε να κάνει την κεφαλιά από καλή θέση.

65′ Τετ α τετ του Χουάγκ, απέκρουσε με τα πόδια ο Γιοβάνοβιτς. Άλλη μια μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό.

78′ Σουτ του Σαχάρ, η μπάλα χτύπησε στο σώμα του Σισέ και άλλαξε πορεία.

88′ Πρώτη κίτρινη στον αγώνα, την αντίκρυσε ο Χασάν.

90′ Εννέα λεπτά καθυστερήσεις.

90’+5 Ακυρώνεται γκολ του Απόλλωνα ως οφσάιντ ο Ονγκεντά. Δύσκολη φάση, όμως φαίνεται να είναι ορθή απόφαση.