Νίκη του Ολυμπιακού επί της Νέας Σαλαμίνας στο τελευταίο φιλικό
19/08/2022 21:04

Νέα Σαλαμίνα και Ολυμπιακός αναμετρήθηκαν στο τελευταίο τους φιλικό πριν την έναρξη του πρωταθλήματος. Νικητές ήταν οι μαυροπράσινοι με 2-1, χάρη στα γκολ των Νάνι και Ευτυχίδη, ενώ ενδιάμεσα είχε ισοφαρίσει ο Τιάγκο.

Η Νέα Σαλαμίνα μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, κυκλοφορούσε καλύτερα την μπάλα, ενώ έχασε ευκαιρίες με τον Κλίμοβιτς και τον Καρλίτος στο πρώτο 25λεπτό. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που ευτύχησε να προηγηθεί στο 28′, με τον Νάνι να πιάνει κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν οκτώ λεπτά αργότερα, όταν ο Μιγκελίτο έβγαλε μπαλιά στην περιοχή, ο Ντορεγκαράι έκανε κεφαλιά-πάσα στον Τιάγκο, που από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Αυτό ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, με τον Ολυμπιακό όμως να χάνει τον Κα, που πέρασε αναγκαστική αλλαγή στο 38′ λόγω προβλήματος στον αστράγαλο.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα ξανά στο 50′ με τον Ευτυχίδη να πιάνει σουτ έξω από την περιοχή και να νικά τον Μελισσά. Από εκείνο το σημείο και μετά, με τις πολλές αλλαγές που έκαναν οι δύο ομάδες, χάθηκε ο ρυθμός, με αποτέλεσμα να μην γίνουν πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες και το αποτέλεσμα να μείνει μέχρι το τέλος.

Νέα Σαλαμίνα (Σ. Πουρσαϊτίδης): Μελισσάς, Σεργίου, Κάτσικας, Ντάτκοβιτς, Οφόρι, Μιγκελίτο, Καρλίτος, Κλίμοβιτς, Τιάγκο, Κουμούρης, Ντορεγκαράι.
Στον πάγκο: Κίσσας, Παύλου, Φράγκος, Φιάκας, Ριμπέιρο, Ντιακιτέ, Νικολάου, Κυριακίδης, Καλογήρου, Βίκτωρος

Ολυμπιακός (Γ. Πετράκης): Κόβατς, Κυριάκου, Μουκτάρης, Καρτάσιαν, Ιωάννου, Πεχλιβάνης, Νάνι, Χαραλάμπους, Ευτυχίδης, Κα, Ντεσιρέ.
Στον πάγκο: Χριστοφόρου, Λιασίδης, Ντουράνσκι, Σάλι, Γκεριέρ, Μάρκοβιτς, Πουέρτας, Χριστοδούλου, Καπαρτής, Γιόνκοβιτς, Αντωνίου, Καπετάνοβιτς.