Iσραήλ – Φινλανδία: Ο Αβντίγια νίκησε τον Μάρκανεν στην ματσάρα
02/09/2022 18:00

Το Ισραήλ έδειξε χαρακτήρα και πήρε τη ματσάρα κόντρα στην Φινλανδία στην παράταση με 89-87.

Οι Αβντίγια και Μάρκανεν πρόσφεραν στο κοινό μια απίθανη παράσταση στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στον όμιλο.

Σε ένα ματς-θρίλερ, το Ισραήλ κατάφερε να επικρατήσει με της Φινλανδίας στην παράταση με 89-87. Την παράσταση έκλεψε η τιτανομαχία του Αβντίγια με τον Μάρκανεν. Ο ηγέτης των Ισραηλινών είχε 23 πόντους με 15 ριμπάουντ, βάζοντας και τα μεγάλα σουτ στην παράταση, ενώ ο σταρ των Φινλανδών τελείωσε το ματς με 33 πόντους και 12 ριμπάουντ, αλλά δεν έφτασαν για την ομάδα του.

Με αυτόν τον τρόπο το Ισραήλ πήγε στο 1-0, ρίχνοντας τους Φινλανδούς στο 0-1. Για τους νικητές, εκτός του Αβντίγια, ο Γκινάτ είχε 13 πόντους, ενώ οι Λέβι και Πνίνι μέτρησαν από 10 πόντους. Από την πλευρά των ηττημένων, εκτός του Μάρκανεν, 13 είχε ο Μάντσεν της ΑΕΚ και 11 πρόσθεσε ο Ματσούνι!

Οι ηττημένοι σούταραν με το εντυπωσιακό 19/20 στις βολές, ενώ το σύνολο του Γκούντες είχε μόλις 9 λάθη σε ένα ματς που χρειάστηκε παράταση για να κρίνει τον νικητή. Μάλιστα ο Μάρκανεν τελείωσε τη ματσάρα με 14/15 βολές.

Το ματς:

O Mάρκανεν δημιουργούσε πολλά προβλήματα στην ΄’αμυνα του Ισραήλ από το ξεκίνημα του ματς, δίνοντας προβάδισμα έξι πόντων στους Φινλανδούς για το 11-17 δύο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Το Ισραήλ πάλεψε να κρατηθεί κοντά στο ματς, όμως η περίοδος τελείωσε στο 16-27,

Οι Ισραηλινοί μάζεψαν τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο και ο Πνίνι με τρίποντο έγραψε το 28-33 στο 17′. Ο Κόπονεν απάντησε για το 34-40, όμως η παρέα του Μάρκανεν με 6 σερί πόντους πήγε στο ημίχρονο με το σκορ στο 40-40. Ο Μάρκανεν μέτρησε 17 πόντους με 10/11 βολές. Στο ημίχρονο οι Φινλανδοί είχαν 10/11 βολές, ενώ το Ισραήλ σούταρε με 6/16 τρίποντα.

Ο Λέβι έδωσε αέρα πέντε πόντων στο Ισραήλ κάνοντας το 53-48 στο 25′, με τον Ματσούνι να διαμορφώνει το αποτέλεσμα του δεκαλέπτου (61-58). Ο Μάντσεν της ΑΕΚ ανέλαβε δράση και με ένα εντυπωσιακό alley oop έκανε το 64-70, 5:41 πριν το τέλος του ματς. Ο Μένκο μείωσε στο καλάθι (71-72), τρία λεπτά για τη λήξη, ενώ ο Αβντ’ιγια έβαλε μπροστά την ομάδα του μετά από ώρα. Με καλαθάρα του Μάρκανεν έγινε το 76-79, ένα λεπτό πριν τελειώσει το ματς, όμως ο Αβντίγια απάντησε. Το Ισραήλ έκλεψε τη μπάλα, όμως ο Μέκελ αστόχησε σε εύκολο lay up και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Μένκο το έσταξε για τρεις από τη γωνία στο 42′, όμως ο Μάρκανεν ισοφάρισε για το 84-84 στο 44′. Ο Αβντίγια έκανε το 86-84, με τον Μάρκανεν να αστοχεί στα 15 δευτερόλεπτα. Ο Μέκελ με 2/2 βολές έγραψε το 88-84. Ο Αβντίγια πήγε στις βολές στα 11 δευτερόλεπτα και κλείδωσε τη νίκη του Ισραήλ.

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 40-40, 61-58, 79-79, 89-87(παρ.)

Ο MVP: Ο Αβντίγια έπαιξε σαν ηγέτης κόντρα στους Φινλανδούς και τελείωσε την αναμέτρηση με 23 πόντους και 15 ριμπάουντ, μαζεύοντας 31 πόντους στην αξιολόγηση.