Ντερμπάρα και «διπλό» για τον Εθνικό!
16/09/2022 20:50

Σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι που έγινε στο Κοινοτικό Γήπεδο της Παρεκκλησιάς, ο Εθνικός έφυγε με τους τρεις βαθμούς, αφού επικράτησε με 2-1 της ΑΕΖ.

Το παιχνίδι είχε πολλές φάσεις και ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές. Ο Εθνικός προηγήθηκε με τον Χαραλάμπους στο 36′, ισοφάρισε η ΑΕΖ στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου με τον Φραγκέσκου (49′), όμως ο Εθνικός πήρε ξανά προβάδισμα στο 62′ με τον Καλλένο.

ΑΕΖ (Μ. Σεργίου): Ζαχαρουδιού, Παστελλής, Αντωνίου, Κωμοδίκης, Γεμπλί, Βαρέλα, Αριστοτέλους, Ελευθερίου, Σιφνέος, Κωνσταντίνου, Φραγκέσκου.

Εθνικός (Β. Τριβούνοβιτς): Πέτρου, Περατικός, Ράνος, Ομπάμα, Χαραλάμπους, Λίμα, Χουντόμπιακ, Ιωάννου, Χαραλάμπους, Χριστοφή, Κουσιάππας.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα:

Έναρξη αγώνα.

11‘ Μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του Εθνικού με τον Ιωάννου να κάνει διαγώνιο σουτ και να διώχνει δύσκολα ο Ζαχαρουδιού.

14‘ Καλή στιγμή για την ΑΕΖ. Κεφαλιά από τον Φραγκέσκου, η μπάλα δίπλα από την εστία.

36′ ΓΚΟΛ για τον Εθνικό! Με μακρινό σουτ του Χαραλάμπους η ομάδα της Άχνας μπαίνει μπροστά!

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ξεκίνησε το Β’ μέρος.

48‘ Σουτ του Βαρέλα, εντυπωσιακή επέμβαση από τον Πέτρου σε κόρνερ.

49′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΖ! Με την εκτέλεση του κόρνερ, ο Φραγκέσκου με πλασέ στην κίνηση ισοφαρίζει!

58‘ Κεφαλιά του Φραγκέσκου, η μπάλα δίπλα από την εστία του Πέτρου.

62′ ΓΚΟΛ για τον Εθνικό! Ο Καλλένος με πλασέ βάζει και πάλι μπροστά την ομάδα της Άχνας!

82‘ Παραμένει το 1-2 για τον Εθνικό.

90+1‘ Μεγάλη ευκαιρία με τον Φραγκέσκου να ισοφαρίσει, η μπάλα έφυγε άουτ.

90+3‘ Δοκάρι για τον Εθνικό!

90+4‘ Νέα μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει η ΑΕΖ! Ο Πέτρου όμως έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ.