Davis Cup: Ο Τσιτσιπάς έστειλε την Ελλάδα στα playoffs ανόδου
17/09/2022 18:32

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε τον Τυνήσιο Σκαντέρ Μανσουρί με 2-0 σετ (6-2, 6-4) και έστειλε την Ελλάδα στα playoffs ανόδου του Davis Cup της Τύνιδας

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πέτυχε τη 2η νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στο tie με την Τυνησία και έστειλε την εθνική ομάδα της χώρας μας, στα πλέι-οφ ανόδου του World Group I.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, λίγη ώρα μετά τη μεγάλη νίκη της Τυνησίας στο διπλό (1-2), “έκλεισε” τη σειρά με μια εμφατική εμφάνιση και νίκη επί του Νο254 τενίστα του κόσμου, Σκαντέρ Μανσουρί.

Μετά από μόλις 61 λεπτά αγώνα, ο Τσιτσιπάς επικράτησε του κορυφαίου Τυνήσιου αυτή τη στιγμή, με 6-2, 6-4 και έκανε το 1-3 για την Ελλάδα, στα hard courts της Τύνιδας.

Με αυτή τη νίκη, έδωσε την πρόκριση στη χώρα μας στα πλέι-οφ ανόδου του World Group I, όπου περιμένει να μάθει τις πιθανές αντιπάλους της, για να διεκδικήσει μια θέση στην 2η τη τάξει κατηγορία του Davis Cup, του χρόνου.

Ο Τσιτσιπάς, δεν έχασε set όλο το διήμερο, αγωνιζόμενος στα δυο ματς μονού, κόντρα σε Αζίζ Ντουγκάζ και Σκαντέρ Μανσουρί και πήρε δυο σημαντικά παιχνίδια στα πόδια του, για να βρει ρυθμό, μετά την αποτυχία του US Open, ενόψει της δύσκολης συνέχειας στο Tour.

Την άλλη νίκη της εθνικής κόντρα στην Τυνησία, πέτυχε ο Μιχάλης Περβολαράκης, την Παρασκευή (16/9), κόντρα στον κατά 137 θέσεις καλύτερο στην παγκόσμια κατάταξη, Μανσουρί.

Πολωνία, Δανία, Βουλγαρία, Σλοβενία και Ουρουγουάη, είναι μερικές από τις δυνατές, πιθανές αντιπάλους της εθνικής μας στα πλέι-οφ ανόδου, εφόσον φυσικά, ξεπεράσουν τα εμπόδιά τους μέχρι την Κυριακή (18/9).

Πηγή: Tennis24.