Σαν σήμερα [21/9]: Το αργυρό… παπούτσι του Αντωνιάδη, το 10ο Σούπερ Καπ της Ομόνοιας και η μεγαλύτερη διάρκεια αγώνα
21/09/2022 10:34

Σαν σήμερα 21 Σεπτεμβρίου

1972

Απονέμεται το “Χρυσό Παπούτσι” στο Παρίσι στον Γκερντ Μίλερ της Μπάγερν (40 γκολ). Αργυρός ο Αντώνης Αντωνιάδης με 39 γκολ.

1991

Η Ομόνοια κατακτά το 10ο Σούπερ Καπ της ιστορίας της, επικρατώντας στο Μακάρειο του πρωταθλητή Απόλλωνα με 4-0.

1996

Πεθαίνει ο Θεόδωρος Βαρδινογιάννης από οξύ καρδιακό επεισόδιο σε ηλικία 54 ετών.

1999

Ιντεπεντιέντε και Βελές ολοκληρώνουν την μεγαλύτερη σε διάρκεια ποδοσφαιρική συνάντηση στο Μπουένος Άιρες της Αργεντινής για το Κύπελλο Μερκοσούρ παίζοντας το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα που ξεκίνησε στις 1 Σεπτεμβρίου. Κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου ο αγώνας διακόπηκε λόγω φωτοβολίδας που χτύπησε τον τερματοφύλακα της Βελές, Χοσέ Λουίς Σιλαβέρτ, με τον αθλητικό δικαστή να αποφασίζει την ολοκλήρωση του 21 ημέρες μετά.