23/09/2022 23:49

Η Ουγγαρία του Άνταμ Λανγκ της Ομόνοιας που έπαιξε βασικός ολόκληρο το 90λεπτο έκανε ξανά το… θαύμα της στην 5η αγωνιστική του 3ου ομίλου της League A του Nations League και μετά το εμφατικό διπλό της στο Λονδίνο επί της Αγγλίας, άλωσε και την έδρα της Γερμανίας με 1-0, παρέμεινε στην πρώτη θέση του γκρουπ.

Πλέον πάει για έναν μεγάλο… τελικό τη Δευτέρα (26/9) στη Βουδαπέστη απέναντι στην Ιταλία, όπου και θα κριθεί η πρωτιά και η μία θέση του Final-4. Την ίδια ώρα η “σκουάντρα ατζούρα” νικώντας με 1-0 την Αγγλία ανέβηκε στη 2η θέση κι οδήγησε τα απογοητευτικά “λιοντάρια” στον υποβιβασμό τους στη League B, καθότι θα τερματίσουν στην τελευταία θέση του ομίλου.

Στη League A προβιβάστηκε η Βοσνία, που νίκησε με 1-0 το Μαυροβούνιο στον δικό τους “τελικό” για την πρωτιά, ενώ η Ρουμανία με την ισοπαλία 1-1 που απέσπασε από την Φινλανδία στο Ελσίνκι, έμεινε “ζωντανή” στη μάχη για την παραμονή της στη League B.

Η Γεωργία εξασφάλισε την πρωτιά της στον 4ο όμιλο της League C του Nations League μετά τη νίκη της επί της Β. Μακεδονίας με 2-0, παίρνοντας και μαθηματικά την άνοδό της στη League B. Η Γεωργία χρειαζόταν μόνο μία ισοπαλία στην Τιφλίδα απέναντι στη Β. Μακεδονία, για να πάρει και μαθηματικά την πρώτη θέση, όμως έπαιξε όσο χρειαζόταν για να φτάσει σε άλλη μία νίκη (την 4η σε 5 αγωνιστικές), κόβοντας… πανηγυρικά πρώτη το νήμα στον 4ο όμιλο της League C κι ενώ απομένει ακόμη μία αγωνιστική για το τέλος της φάσης των ομίλων. Οι Γεωργιανοί προηγήθηκαν στο 35ο λεπτό με το αυτογκόλ του Μιόφσκι, για να διαμορφώσει το τελικό 2-0 στο 64′ το νέο μεγάλο αστέρι της χώρας και της Νάπολι, Κβίτσα Κβαρατσκέλια.

Προβιβασμός και για την Εσθονία στη League C, που νίκησε για δεύτερη φορά με 2-1 τη Μάλτα. Οι Εσθονοί προηγήθηκαν με πέναλτι ο Σάπινεν στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να μένουν με δέκα παίκτες στην ίδια φάση λόγω αποβολής του Μποργκ. Η Μάλτα ισοφάρισε στο 51′ με πέναλτι του Τέουμα, αλλά -αγωνιζόμενη με παίκτη λιγότερο- δεν άντεξε στο τέλος και “λύγισε” από το γκολ του Ανιέρ στο 86′.