Σλοβενία – Νορβηγία: Με ανατροπή και πρωταγωνιστή τον Σπόραρ
24/09/2022 21:48

Η Σλοβενία έκανε σπουδαία ανατροπή με σκόρερ τον Άντραζ Σπόραρ απέναντι στην πρωτοπόρο του 4ου ομίλου της League B στο Nations League, Νορβηγία, με το 2-1 να την ξεκολλάει από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Ο Έρλινγκ Χάλαντ έκανε το καθήκον του για τη Νορβηγία, όμως δεν ήταν αρκετό ώστε η χώρα του να «κλειδώσει» την πρωτιά του 4ου ομίλου και τον προβιβασμό στη League A του Nations League. Η Σλοβενία έκανε την ανατροπή με σκόρερ τον Άντραζ Σπόραρ και διατηρήθηκε ζωντανή στη μάχη παραμονής.

Οι Νορβηγοί ήταν καλύτεροι και πήραν από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα στην Λιουμπλιάνα. Όχι μόνο δεν άφηναν την μπάλα στους γηπεδούχους, αλλά ανά διαστήματα πίεζαν σε όλο το μήκος του γηπέδου. Σε μία τέτοια περίπτωση στο 47′, ο Χάλαντ ευνοήθηκε από λάθος των Σλοβένων και από κοντά έκανε το 1-0.

Οι Σκανδιναβοί επαναπαύτηκαν στο προβάδισμα που πήραν και το πλήρωσαν. Στο 69′, σε μία επίθεση από αριστερά, ο Μπένγιαμιν Σέσκο έβγαλε τη χαμηλή σέντρα και ο επιθετικός του Παναθηναϊκού με προβολή ισοφάρισε σε 1-1.

Δώδεκα λεπτά αργότερα, ο Σέσκο έπιασε ένα βολέ από τα 30 μέτρα, ο Έριαν Νίλαντ έκανε κακό υπολογισμό και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του.

Για τη Σλοβενία αγωνίστηκε βασικός ο Μπέλετς, για 72 λεπτά ο Μπένγιαμιν Βέρμπιτς, για 88′ ο Σπόραρ, ενώ ο τρίτος παίκτης του Παναθηναϊκού που έπαιξε βασικός, ο Άνταμ Τσέριν, έγινε αλλαγή στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.