Απόλυτη κατάρρευση στην Πρίστινα (ΦΩΤΟΣ & ΒΙΝΤΕΟ)
27/09/2022 23:50

Το όνειρο έγινε… εφιάλτης στην Πρίστινα, με την Εθνική ομάδα να γνωρίζει την συντριβή με 5-1 από το Κόσοβο.

Με την ήττα αυτή η εθνική μας πάει στα μπαράζ για να αποφύγει την διαβάθμιση στην Δ’ κατηγορία, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει το Γιβραλτάρ.

Οι διεθνείς μας μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, έχασαν μία μεγάλη ευκαιρία με τον Λοΐζου στο 1ο λεπτό, όμως από εκεί και πέρα, οι Κοσοβάροι ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι του αγώνα. Στο 22′ άνοιξαν το σκορ με τον Μουσλίγια και στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων έγινε το 2-0 με τον Ρουντχανί.

Ο Κετσπάγια προσπάθησε να αλλάξει πράγματα στην ανάπαυλα, ρίχνοντας στον αγώνα τους Χριστοφή και Χαραλάμπους, όμως με το που ξεκίνησε το Β’ μέρος, το Κόσοβο σημείωσε και τρίτο γκολ με τον Ρασάνι. Και σαν να μην έφτανε αυτό, ο Μουρίκι στο 52′ έκανε το 4-0.

Η Εθνική μας μείωσε με τον Ρομπέρζ στο 81′, αλλά τρία λεπτά αργότερα, ο Μουρίκι έγραψε το τελικό Κόσοβο – Κύπρος 5-1.

Σκόρερ: 22′ Μουσλίγια, 45+1′ Ρουντχανί, 47′ Ρασάνι, 52΄, 84′ Μουρίκι / 81′ Ρομπέρζ

Κίτρινες: 65′ Κριέζιου / 43′ Αρτυματάς

Κόσοβο (Α. Γκιρέζ): Ουικάνι, Ρουντχανί, Κριέζιου, Ραχμανί (64′ Ντρέσεβιτς), Χαντεργκιονάι, Σέλινα, Φαζλιγί, Μουσλίγια (89′ Εμερλάχου), Ζένελι (81′ Ράσικα), Μουρίκι, Ρασάνι (64′ Μπιτίκι).

Κύπρος (Τ. Κετσπάγια): Παναγή, Ιωάννου, Κατελάρης, Κυριάκου (46′ Χαραλάμπους), Σωτηρίου (72′ Κακουλλής), Ρομπέρζ, Λοΐζου (46′ Χριστοφή), Αρτυματάς, Ανδρέου, Κάστανος (59′ Γκόγκιτς), Τζιωνής (59′ Παπουλής).

Διαιτητής: Kristo Tohver (Εσθονία)
Βοηθοί: Silver Koiv, Sten Klaasen (Εσθονία)
Τέταρτος: Juri Frischer (Εσθονία)
VAR: Gianluca Aureliano (Ιταλία)
ΑVAR: Dario Cecconi (Ιταλία)

ΕΔΩ το φωτορεπορτάζ του αγώνα

Πιο κάτω η εξέλιξη της αναμέτρησης με βίντεο, φωτογραφίες και στατιστικά:

Έναρξη αγώνα.

1‘ Τεράστια ευκαιρία για την Εθνική μας! Ο Ιωάννου έκανε το γύρισμα, ο Λοΐζου πιάνει το σουτ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι, διώχνει ο Ουικάνι!

9‘ Ωραίος συνδυασμός για τους ποδοσφαιριστές του Κοσόβου, όμως ο Ζένελι δεν πιάνει την μπάλα όπως ήθελε και φεύγει άουτ χωρίς να κινδυνέψει η εστία του Παναγή.

13‘ Κεφαλιά του Μουρίκι, η μπάλα φεύγει άουτ.

15‘ Σουτ του Μουσλίγια, η μπάλα φεύγει άουτ.

22′ Γκολ για το Κόσοβο. Με πλασέ του Μουσλίγια, η μπάλα στα δίχτυα του Παναγή.

30‘ Ο Μουρίκι την κεφαλιά, μαζεύει ο Παναγή.

37‘ Διπλή ευκαιρία για το Κόσοβο, με τον Ρασάνι να σουτάρει δύο φορές, αποκρούει πρώτα ο Κατελάρης και μετά ο Παναγή σε κόρνερ.

40‘ Νέα ευκαιρία για το Κόσοβο, με τον Μουρίκι να πιάνει κεφαλιά, ο Παναγή με μεγάλη επέμβαση, διώχνει σε κόρνερ!

43‘ Κίτρινη κάρτα στον Αρτυματά.

45‘ Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

45+1‘ Δεύτερο γκολ για το Κόσοβο. Ο Ρουντχανί αδειάζει την άμυνα της εθνικής μας και κάνει το 2-0.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Αλλαγές στην ανάπαυλα για την Εθνική μας, οι Χριστοφή και Χαραλάμπους στη θέση των Χάμπου Κυριάκου και Λοΐζου.

Έναρξη του Β’ ημιχρόνου.

46‘ Τρίτο γκολ για το Κόσοβο με τον Ρασάνι.

52‘ 4-0 το Κόσοβο με δεύτερο γκολ του Μουρίκι.

65‘ Κίτρινη κάρτα στον Κριέζιου

67‘ Σουτ του Αρτυματά, άουτ η μπάλα.

74‘ Σουτ του Μουσλίγια, διώχνει σε κόρνερ ο Παναγή.

81′ Γκολ για την Εθνική μας με ωραίο σουτ του Ρομπέρζ που μειώνει σε 4-1.

84‘ Γκολ για το Κόσοβο με νέο γκολ από τον Μουρίκι!

Τέλος αγώνα, χωρίς καθυστερήσεις.

Στον πάγκο: Μούριτς, Μπεκιάι, Αλίτι, Κριέζιου, Ράσιτσα, Εμερλάχου, Ντελόβα, Κρασνίκι, Λοσάι, Ντρέσεβιτς, Ντομγκιόνι, Μπιτίκι.

Στον πάγκο: Δημητρίου, Τούμπας, Καρώ, Αντωνιάδης, Γκόγκιτς, Εφραίμ, Χριστοφή, Χαραλάμπους, Παναγιώτου, Παπουλής, Κορρέα, Κακουλλής.