Εθνική: Άλλο η ήττα και άλλο ο εξευτελισμός
28/09/2022 08:27

Η Εθνική Κύπρου ηττήθηκε με τα χέρια ψηλά από το Κόσοβο και θα παίξει την παραμονή της στην γ’ κατηγορία του nations league στα μπαράζ

TOY ΔΗΜΗΤΡΗ ΓΑΒΡΙΗΛ (ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΑΛΗΘΕΙΑ – ΕΝΘΕΤΟ SUPER SPORT)

Κατάρρευση… Ποιος να περίμενε πως μετά από τη νίκη επί της Ελλάδας και τη ψυχολογία στα ύψη θα ταπεινωνόμασταν από το Κόσοβο. Η ήττα με 5-1 ήταν ταπεινωτική για την Εθνική μας, αφού οι διεθνείς μας ταξίδεψαν στην Πρίστινα με ένα και μοναδικό στόχο: να κερδίσουν! Ε… άμα πας για να κερδίσεις και χάνεις με… 4-0 από το 52’ τότε αυτό ονομάζεται τουλάχιστον κατάρρευση.

Βέβαια, η ιστορία του αγώνα ίσως να ήταν εντελώς διαφορετική, αν ο Λοΐζου κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα πολύ νωρίς στον αγώνα. Στην πρώτη φάση του αγώνα, βρέθηκε σε θέση βολής, έκανε το σουτ, ωστόσο Ουϊκάνι είπε «όχι». Αν ο άσος της Ομόνοιας έδινε το προβάδισμα σ’ αυτό το λεπτό, ήταν δεδομένο ότι το παιχνίδι και ο ρυθμός του αγώνα θα ήταν με το μέρος της Εθνικής μας. Με τα «αν» όμως κανείς δεν έπαιξε ποδόσφαιρο, και προφανώς και δεν μπορούμε να στεκόμαστε σε μια φάση, όταν σ’ έναν αγώνα παίζεις σε ένα ενενηντάλεπτο την παραμονή σου στην κατηγορία.

Για την ιστορία του αγώνα, όταν και ο Μουσλίγια βρήκε πρώτος τον δρόμο προς τα δίχτυα, άνοιξε και ο δρόμος για τον διασυρμό μας. Ο Ρουντάνι σκόραρε και δεύτερο μόλις πριν το ημίχρονο, και… σκότωσε όλα τα όνειρα των διεθνών μας. Οι ποδοσφαιριστές του Κόσοβου μπήκαν σαν… ταλιμπάν στο β’ ημίχρονο και με συνοπτικές διαδικασίες έδειξαν την ανωτερότητα τους. Μόλις σε πέντε λεπτά βρήκαν δύο γκολ (47’ Ρασάνι και 52΄Μουρίκι) και τέλειωσαν κυριολεκτικά όποια όνειρα μπορεί να είχε ο Τιμούρ Κετσπάγια. Υπήρχαν στιγμές που έμοιαζε σαν εφιάλτης, καθώς οι Κοσοβάροι έκαναν ότι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο, είχαν σχεδόν συνέχεια την κατοχή του αγώνα, ενώ δημιούργησαν ένα σωρό τελικές προσπάθειες.

Το μόνο που καταφέραμε ήταν να πετύχουμε το λεγόμενο γκολ της τιμής. Η αλήθεια ήταν γκολάρα και το σκόραρε ο Ρομπέρζ με γυριστό, ωστόσο προφανώς και δεν το χαρήκαμε όσο θα θέλαμε, ούτε εμείς ούτε και ο Γάλλός άσος, ο οποίος στη δεύτερη του αναμέτρηση με την κυπριακή στολή βρήκε και δίχτυα. Ο Μουρίκι έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για το Κόσοβο λίγο πριν το φινάλε του αγώνα.

Τι σημαίνει η ήττα…

Η Ελλάδα μας έκανε τη χάρη και κέρδισε τη Βόρεια Ιρλανδία (3-1), ωστόσο εμείς δεν ανοίξαμε το… δώρο των γαλανόλευκων. Δυστυχώς το σενάριο για αποφυγή των μπαράζ δεν κατέστη τελικά εφικτό. Με τις δύο καλύτερες ομάδες του ομίλου, ο Τιμούρ Κεστπάγια στις πρώτες του εμφανίσεις στο τιμόνι της Εθνικής κατέγραψε μία νίκη και μία ήττα. Έτσι, θα αγωνιστούμε για δεύτερη σερί φορά στα μπαράζ της τρίτης κατηγορίας για παραμονή, μετά από αυτά του περασμένου Μαρτίου, στα οποία επικρατήσαμε της Εσθονίας κι αποφύγαμε τον υποβιβασμό στην κατώτατη κατηγορία.

Η στήριξη

Η Ρώμη δεν κτίστηκε σε μια μέρα. Ο Τιμούρ Κετσπάγια ανέλαβε ένα δύσκολο έργο και θα χρειαστεί προφανώς και χρόνο για να φέρει τα επιθυμητά αποτελέσματα. Καλείται να στηριχθεί, αφού μοιάζει να έχει το κάτι διαφορετικό που μπορεί να οδηγήσει την Εθνική μας σε καλύτερες μέρες. Έτσι και αλλιώς, η τελευταία θέση δεν κρίθηκε ψες στο Κόσοβο, αλλά χάθηκε σε άλλες αναμετρήσεις που δεν καταφέραμε να είμαστε ανταγωνιστικοί.