Δόξα-Ομόνοια 0-2: Με νόμο… Φελίπε «σφραγισμένο» από Μπέζους (video & pics)
01/10/2022 20:59
Δόξα-Ομόνοια 0-2: Με νόμο… Φελίπε   «σφραγισμένο» από Μπέζους (video & pics)

Η Ομόνοια έφυγε νικήτρια από την έδρα της Δόξας με 2-0, σε αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος, κόλλησε δεύτερη σερί επιτυχία και πάει με ανεβασμένη τη ψυχολογία στο δύσκολο ευρωπαϊκό παιχνίδι με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο ΓΣΠ την ερχόμενη Πέμπτη.

Σκοράροντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η ομάδα του Νιλ Λένον πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε και ανέβηκε στους 9 βαθμούς και πλησίασε τις πρώτες θέσεις. Με τον Μπρούνο Φελίπε άνοιξε το σκορ το «τριφύλλι» (41′) και με τον Μπέζους (90’+5) που νωρίτερα είχε πάρει τη θέση του Βραζιλιάνου, κλείδωσε το τρίποντο.

Πολύ καλή εμφάνιση και από τη Δόξα, η οποία είχε τις ευκαιρίες της και έβαλε δύσκολα στην Ομόνοια, όμως τελικά υπέκυψε στην ανωτερότητα της αντιπάλου και παρέμεινε στους 7 βαθμούς.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Δόξα (Ρικάρντο Σέου): Σικόρσκι, Στυλιανού (80′ Ντιτζανί), Αντενόν, Κέρλα, Κοβάσεβιτς, Ασαμόα, Βαγιέχο, Ίλιτς (61′ Γκόμες), Παυλίδης (46′ Σόπτσικ), Ολιβέιρα, Σαντίκ.

Ομόνοια (Νιλ Λένον): Φαμπιάνο, Μάθιους, Λανγκ, Μίλετιτς, Λέτσγιακς, Λοΐζου (80′ Ζαχαρίου), Χαραλάμπους, Ντίσκερουντ (73′ Μπάρκερ), Μπρούνο (88′ Μπέζους), Παπουλής (73′ Κίτσιος), Ανσαριφάρντ (80′ Κακουλής).

ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ…

1′ Έναρξη αγώνα.

5′ Τίποτα αξιόλογο μέχρι στιγμής.

6′ Επικίνδυνο γύρισμα του Ανσαριφάρντ στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας, έδιωξε ο Κοβάσεβιτς πριν γίνει απειλητική η Ομόνοια.

8′ Κίτρινη στον Ίλιτς για κράτημα στον Φελίπε που έβγαινε στην αντεπίθεση.

11΄Σουτ του Λοΐζου από πλάγια θέση, πέρασε παράλληλα από την εστία η μπάλα.

13′ Πλασέ από τον Λοΐζου, έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ ο Σισκόφσκι.

14′ Μακρινό σουτ του Βαγιέχο, λίγο πάνω από την εστία του Φαμπιάνο η μπάλα.

18′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα, όταν ο Σαντίκ από καλή θέση έκανε αδύναμο πλασέ πάνω στον Φαμπιάνο.

24′ Σουτ του Ανσαριφάρντ, άστοχο.

25΄ Μικρή διακοπή καθώς στο έδαφος είναι ο Μάθιους, ο οποίος φαίνεται να αντιμετωπίζει ένα μικροπρόβλημα.

30′ Συμπληρώσαμε ήδη το πρώτο μισάωρο χωρίς την τεράστια φάση. Από μία καλή στιγμή είχαν οι δύο ομάδες.

32′ Σουτ του Ασαμόα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έξω η μπάλα.

36′ Ωραίο βολέ του Παπουλή στην κίνηση μετά από σέντρα του Χαραλάμπους, έφυγε έξω η μπάλα.

41′ ΓΚΟΛ για την Ομόνοια. Με σκόρερ τον Μπρούνο, ο οποίος με δυνατό σουτ εντός περιοχής νίκησε τον Σισκόφσκι. Η φάση ελέγχεται από το VAR.

43′ Μετρά το γκολ. ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΕΔΩ

45’+2′ Τέλος ημιχρόνου.

46′ Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο.

46′ Πέναλτι ζητά η Ομόνοια σε μαρκάρισμα του Αντένον στον Λοΐζου. Εξετάζεται η φάση από το VAR.

50′ Δίνεται οφσάιντ ο Λοΐζου, συνέχεια στο παιχνίδι.

52′ Διπλή ευκαιρία για την Δόξα, πρώτα με σουτ του Βαγιέχο με τη μπάλα να χτυπά στο σώμα αμυντικού και στη συνέχεια ο Ίλιτς με μακρινό σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο έξω.

55′ Απίστευτη διπλή ευκαιρία για τη Δόξα, πρώτα με κεφαλιά του που απέκρουσε εξ επαφής ο Φαμπιάνο και στη συνέχεια σουτ που έδιωξε στη γραμμή ο Μίλετιτς με το κεφάλι.

61′ Μεγάλη ευκαιρία χάνει ο Παπουλής, ο οποίος από πλεονεκτική θέση και μόνος με σουτ έστειλε τη μπάλα ψηλά.

62′ Σουτ του Φελίπε από πολύ πλάγια θέση, έδιωξε ο Σισκόφσκι.

63′ Κίτρινη στον Αντενόν.

68΄ Κίτρινη στον Μιξ.

70′ Κίτρινη στον Μπρούνο γιατί έπαιξε γρήγορα το φάουλ, ενώ του είχε πει ο διαιτητής να περιμένει.

72′ Απειλεί εκ νέου η Δόξα με σουτ του Μπένι και τον Φαμπιάνο να μαζεύει σταθερά.

74′ Αλλαγές για την Ομόνοια. Έξω οι Ντίσκερουντ και Παπουλής, μέσα οι Μπάρκερ και Κίτσιος.

77′ Ο Χαραλάμπους χόρεψε την άμυνα της Δόξας και έκανε το σουτ, όμως βρήκε σε ετοιμότητα τον Σισκόφσκι.

82′ Σουτ του Σαντίκ, άστοχο.

84′ Έτοιμο γκολ από τον Ζαχαρίου στον Κακουλλή, το έχασε ο επιθετικός της Ομόνοιας με πλασέ από το ένα μέτρο να στέλνει τη μπάλα ψηλά.

90′ Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Αντένον, που αποβάλλεται.

90’+5′ Ο Μπέζους που πέρασε νωρίτερα στον αγώνα στη θέση του Μπρούνο, σκοράρει με πλασέ και αφού έκανε νωρίτερα ωραία ατομική ενέργεια αποφεύγοντας δύο αμυντικούς.